Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Wywiad epidemiologiczny możliwy przez Internetowe Konto Pacjenta

Od teraz każdy, kto ma pozytywny wynik testu na koronawirusa lub miał kontakt z osobą zakażoną, może poinformować o tym inspekcję sanitarną za pomocą specjalnego formularza online - przekazało Centrum e-Zdrowia.

Link do formularza, który umożliwia przeprowadzenie wywiadu epidemiologicznego, widzi każdy, kto zaloguje się na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) w serwisie pacjent.gov.pl. Dodatkowo osoby, które widzą na swoim koncie alert o nałożonej na nie izolacji domowej, zachęcane są wprost, aby wypełnić takie zgłoszenie do sanepidu i tym samym wskazać, z kim miały kontakt.

W praktyce oznacza to, że Obywatel, który chce przekazać inspekcji sanitarnej informację o sytuacji epidemiologicznej – własnej, swojego dziecka lub osoby, która go upoważniła do takiego działania w swoim imieniu, nie szuka numeru telefonu do stacji sanitarno-epidemiologicznej, nie czeka na połączenie, ale od razu loguje się na swoje Internetowe Konto Pacjenta i wypełnia formularz online.

>>>ZOBACZ TEŻ: I Twój pacjent może zostać SUPERBOHATEREM!

– Na bieżąco identyfikujemy wszystkie istotne dla pacjentów obszary, mogące wspierać zarządzenie zdrowiem w trakcie pandemii i niezwłocznie wprowadzamy nowe funkcjonalności na Internetowe Konto Pacjenta. Zgłoszenie kwarantanny online jest alternatywą dla połączeń telefonicznych. Teraz pacjent, zamiast dzwonić do sanepidu, może wypełnić online i wysłać formularz, który zawiera wywiad epidemiologiczny. W ten sposób poinformuje sanepid, kiedy i w jakich okolicznościach miał kontakt z kimś zakażonym koronawirusem SARS-CoV-2. To pozwoli szybciej i sprawniej identyfikować łańcuchy epidemiczne. Dzięki stałej współpracy z instytucjami takimi jak NFZ, GIS czy ZUS możemy odciążyć system ochrony zdrowia i ułatwić życie Obywatelom – wyjaśnia Agnieszka Kister, dyrektor Centrum e-Zdrowia.

Internetowe Konto Pacjenta udostępnia wiele innych funkcjonalności, które są przydatne w czasie pandemii:

  • Wyniki testów w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 finansowanych ze środków publicznych, a także te wyniki testów finansowanych prywatnie, które są dodatnie.
  • Informację o tym, że na pacjenta nałożono kwarantannę lub izolację domową, oraz na jaki okres.
  • Możliwość pobrania przez pacjenta dokumentu z elektronicznym podpisem, potwierdzającego kwarantannę lub izolację domową, by wysłać go mailem do pracodawcy.

Na stronie pacjent.gov.pl na bieżąco aktualizowana jest także sekcja informacyjna poświęcona koronawirusowi. Znajdują się tam m.in. informacje – gdzie i na jakich zasadach można wykonać test na koronawirusa wraz z aktualną mapą mobilnych punktów pobrań wymazu oraz zasady kwarantanny lub izolacji domowej.


Źródło: Centrum e-Zdrowia

Liczba wyświetleń:

1 786

Skomentuj

Służby Narodowego Funduszu Zdrowia zajmujące się bezpieczeństwem informatycznym wykryły wzmożoną aktywność systemu informatycznego dwóch podmiotów medycznych. Chodzi o wysyłanie zapytań do bazy eWUŚ. Zapytania nie dotyczyły danych medycznych. Sprawą...
Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...