Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Cyfryzacja ochrony zdrowia 2020: e-recepta, e-skierowanie, e-wizyta, EDM [PODSUMOWANIE]

2020 rok przyniósł kolejne zmiany w cyfryzacji ochrony zdrowia w Polsce. Lekarze wystawiają już obowiązkowe e-recepty, trwa przygotowanie do obowiązkowego e-skierowania, rozpoczął się pilotaż EDM i duża kampania zachęcająca Polaków do zakładania Internetowego Konta Pacjenta. Kilka rozwiązań przyśpieszyła pandemia. Poniżej publikujemy najciekawsze artykuły dotyczące cyfryzacji, które ukazały się w serwisach LekSeek Polska w 2020 roku.

 

STYCZEŃ

 • 8 stycznia wystawiono ponad dwa miliony e-recept
  8 stycznia, w dniu startu obowiązkowej e-recepty, wystawiono ponad dwa miliony recept w wersji elektronicznej.
 • E-recepta oraz Internetowe Konto Pacjenta w drodze na zimowy wypoczynek
  Co ma wspólnego Pieseł z e-receptą? – pod takim hasłem 29 stycznia ruszył kolejny etap kampanii informacyjno-edukacyjnej na temat korzyści związanych z e-receptą i zalet Internetowego Konta Pacjenta. Kampania jest kontynuacją działań komunikacyjnych promujących e-usługi w ochronie zdrowia i obejmuje emisję spotów w pociągach PKP Intercity S.A.

LUTY

 • mObywatel: e-Recepta również na telefonach z systemem iOS
  Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało aktualizację aplikacji mObywatel. Użytkownicy iPhone'ów mogą już za jej pomocą przeglądać swoje e-recepty.
 • Miesiąc działania obowiązkowej e-recepty
  8 stycznia br. e-recepta zastąpiła tradycyjną papierową receptę. Od początku uruchomienia e-recepty czyli od maja 2018 r. wystawiono już ponad 106 mln elektronicznych recept, z tego ponad 40 mln tylko w ciągu pierwszego miesiąca jej obowiązywania. W tym czasie najwięcej e-recept wystawiono pacjentom w wieku między 60 a 73 lata, a najstarszy pacjent miał 111 lat - poinformowało Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.
 • CSIOZ: Już 1000 placówek leczniczych korzysta z e-skierowania
  Od 8 stycznia 2021 roku każdy podmiot leczniczy będzie miał obowiązek wystawiać skierowanie w postaci elektronicznej. Już dziś z tego rozwiązania korzysta ponad 1000 placówek w całej Polsce - poinformowało Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.
 • NIL o "handlu" e-receptami
  W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi podejrzenia "handlu" e-receptami Naczelna Izba Lekarska przypomina, że wszystkie przewinienia z zakresu odpowiedzialności zawodowej lekarzy i lekarzy dentystów należy zgłaszać do odpowiedniego miejscowo Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej.
 • E-recepta. Pytania i odpowiedzi
  Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia opublikowało nową wersję poradnika dla pracowników medycznych i aptekarzy z opisem jak działa e-recepta i odpowiedziami na pytania zadawane przez osoby wystawiające i realizujące e-recepty.
 • Czy osoba wystawiająca e-receptę może przez telefon podać pacjentowi 4-cyfrowy kod dostępu?
  Do Urzędu Ochrony Danych Osobowych zgłaszane są przez placówki medyczne pytania, związane z sytuacjami w których pacjenci proszą telefonicznie o podanie kodu dostępu niezbędnego dla realizacji e-recepty. Placówki medyczne mają wątpliwości, czy mogą udostępniać taką informację przez telefon. Powyższe prośby są często związane ze zgubieniem przez pacjenta kodu dostępu, który został mu przekazany w formie wydruku.
 • Opublikowano poradnik dot. e-skierowań
  Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia opublikowało poradnik dla pracowników medycznych uprawnionych do wystawiania e-skierowań.

MARZEC

 • Wystaw e-receptę w aplikacji mobilnej
  Przeprowadzasz wizytę domową i nie masz dostępu do komputera, a trzeba wystawić e-receptę? Skorzystaj z mobilnej wersji Gabinetu drWidget! Aplikacja oferuje Ci nową funkcjonalność, tj. możliwość generowania e-recept.
 • Aplikacja poinformuje, że pacjent objęty jest kwarantanną
  DrWidget eWUŚ, bezpłatna aplikacja mobilna pozwalająca zweryfikować, czy pacjent ma prawo do świadczeń z NFZ, oferuje nową funkcjonalność. Od teraz aplikacja informuje także o kwarantannie danej osoby i terminie jej zakończenia.
 • Przeprowadź e-wizytę w Gabinecie drWidget
  W związku z zagrożeniem koronawirusem udostępniliśmy w Gabinecie drWidget funkcjonalność e-wizyty. Od teraz możesz łączyć się z pacjentem poprzez wideoczat. Zdalnie przeprowadzaj wywiady medyczne, wystawiaj e-recepty i e-zwolnienia. Sprawdź, jak to działa.
 • Telemedycyna pomoże w walce z koronawirusem?
  Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia zachęcają pacjentów do konsultacji on-line z powodu epidemii koronawirusa. Telemedycyna to jedno z narzędzi, które może ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się COVID-19.

KWIECIEŃ

MAJ

 • Raport: Telemedycyna wymaga przełamywania barier cyfrowych
  Według raportu „Zdalne wizyty lekarskie” 30 proc. Polaków umówiło się na zdalną poradę lekarską w czasie pandemii COVID-19. Blisko połowa badanych przyznała jednak, że nie chciałaby korzystać z konsultacji on-line po zakończeniu izolacji społecznej. Zdaniem Piotra Miluskiego, eksperta z LekSeek, należy przełamywać bariery cyfrowe i pokazywać korzyści wynikające z telemedycyny, która jest równoprawnym świadczeniem zdrowotnym.
 • Zmiana na stanowisku dyrektora CSIOZ
  Bartłomiej Wnuk zrezygnował ze stanowiska dyrektora Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Zastąpiła go Agnieszka Kister, dotychczas dyrektor departamentu e-Zdrowia w Ministerstwie Zdrowia.
 • CSIOZ rusza z nowym cyklem edukacyjnym #mojeIKP
  Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia rozpoczyna nowy cykl publikacji informacyjno-edukacyjnych na temat Internetowego Konta Pacjenta (IKP), serwisu pacjent.gov.pl oraz e-usług w ochronie zdrowia. Cykl prowadzony będzie w mediach społecznościowych pod hasztagami #mojeIKP oraz #epacjent.

CZERWIEC

 • Bezpłatne usługi telemedyczne w Gabinecie drWidget i MyDr
  Niższe koszty leczenia, bezpieczeństwo, opieka na wyższym poziomie, konsultacje z dowolnego miejsca - to tylko kilka atutów rozwiązań telemedycznych. Już dziś wdróż wideokonsultacje w swojej placówce i korzystaj z nich bezpłatnie w Gabinecie drWidget. Zadbaj o rozwój przychodni!
 • CSIOZ zmieniło nazwę i otrzymało nowy statu
  Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) zmieniło nazwę na Centrum e-Zdrowia. Jednostce nadano również nowy statut.
 • Już ponad 100 tys. wystawionych e-skierowań
  W Polsce trwa wdrożenie skierowań w postaci elektronicznej, właśnie wystawione zostało 100 tys. e-skierowanie. Od początku uruchomienia, czyli od lutego 2019 roku z tego e-rozwiązania skorzystało ponad 76 tys. pacjentów - poinformowało Centrum e-Zdrowia.
 • Cieszyński dla "Rzeczpospolitej": Systemy e-zdrowia przechodzą chrzest bojowy podczas pandemii
  W podstawowej opiece zdrowotnej 80 proc. porad przeniosło się do sfery wirtualnej – mówi we wtorkowej rozmowie z "Rzeczpospolitą" wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Jego zdaniem, od dwóch lat pieniędzy na e-zdrowie nie brakuje.
 • Centrum e-Zdrowia: Polacy polubili Internetowe Konto Pacjenta
  Internetowe Konto Pacjenta (IKP) jest najbardziej znanym internetowym serwisem usług medycznych – słyszało o nim 33% Polaków – wynika z badania „Świadomość i postrzeganie Internetowego Konta Pacjenta”, zrealizowanego w kwietniu br. przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Centrum e-Zdrowia (dawniej: Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia). Połowa użytkowników Internetowego Konta Pacjenta korzysta z niego aktywnie, a niemal 2/3 loguje się, aby sprawdzić otrzymaną e-receptę.

LIPIEC

 • Przekazywanie poprzez eWUŚ informacji o izolacji domowej
  Odpowiadając na zgłoszone potrzeby personelu medycznego Narodowy Fundusz Zdrowia planuje od dnia 1 lipca 2020 r. w godzinach popołudniowych przekazywanie informacji o izolacji w warunkach domowych osoby ubiegającej się o świadczenia opieki zdrowotnej.
 • Pilotaż EDM. NFZ przeznaczy 15 mln złotych na dofinansowanie świadczeniodawców
  Centrala NFZ opublikowała Zarządzenia Prezesa NFZ w sprawie warunków zawierania i realizacji umów o finansowanie informatyzacji świadczeń opieki zdrowotnej – pilotaż EDM.
 • Benefity finansowe dla placówek medycznych [INFORMATOR]
  Jak uzyskać dofinansowanie od NFZ? Kto może się ubiegać? Za co będą premiowane placówki medyczne? Podpowiadamy!
 • E-skierowania a kody resortowe
  W związku ze zgłoszeniami dotyczącymi odmowy przyjęcia przez świadczeniodawców skierowań w postaci elektronicznej, gdy nazwa komórki organizacyjnej wskazana w e-skierowaniu nie zgadza się z nazwą określoną w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2012 r. w sprawie systemu resortowych kodów identyfikacyjnych oraz szczegółowego sposobu ich nadawania, resort zdrowia opublikował komunikat w tej sprawie.
 • Lekarze wystawili już ponad 275 mln e-recept
  8 lipca 2020 roku minęło dokładnie pół roku od wprowadzenia w Polsce obowiązku wystawiania recept w postaci elektronicznej. Od momentu uruchomienia systemu do dziś lekarze wystawili już ponad 275 mln e-recept dla 25 mln pacjentów. Nie tylko personel medyczny, ale także pacjenci przekonali się do tego e-rozwiązania i chętnie z niego korzystają ― udział e-recepty wzrósł do 95% w maju, gdy w lutym tuż przed epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 było to 88%.
 • Centrum e-Zdrowia pozyskało 120 mln zł dofinansowania ze środków unijnych
  W ramach projektu e-zdrowie (P1) – Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych – Centrum e-Zdrowia zbuduje nowe e-usługi dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta: zamawianie e-recept, centralną e-rejestrację oraz e-wizyty. Na kontynuację projektu Centrum pozyskało 120 mln zł dofinansowania ze środków unijnych.

SIERPIEŃ

 • Centrum e-Zdrowia zaprasza do udziału w pilotażu EDM
  Centrum e-Zdrowia zaprasza placówki medyczne: przychodnie POZ, AOS oraz szpitale do udziału w pilotażu EDM. Pilotaż rozpocznie się na przełomie sierpnia i września 2020 roku, a potrwa do kwietnia 2021 roku.
 • Teleporady. Ministerstwo Zdrowia opublikowało zbiór zasad i dobrych praktyk dla lekarzy POZ
  Ministerstwo Zdrowia oraz konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej przygotowali standardy organizacyjne oraz wytyczne w zakresie udzielania teleporad dla lekarzy POZ. Wypracowane rozwiązania mają na celu poprawę jakości usług medycznych w podstawowej opiece zdrowotnej, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa pacjentów i personelu medycznego w czasie epidemii SARS CoV-2.

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

 • E-zdrowie w serialach
  Od 5 października informacje o e-usługach w ochronie zdrowia pojawiają się w najpopularniejszych serialach telewizyjnych emitowanych na antenie TVP 2: „M jak Miłość” oraz „Na dobre i na złe”.
 • Ruszyła druga odsłona ogólnopolskiej kampanii promującej IKP i cyfrowe usługi w ochronie zdrowia [WIDEO]
  O tym, jak łatwo skorzystać z elektronicznego skierowania i e-wizyty, opowiada kampania edukacyjna Ministerstwa Zdrowia i Centrum e-Zdrowia, promująca bezpłatną aplikację – Internetowe Konto Pacjenta (IKP), dostępną na portalu pacjent.gov.pl.
 • Powołano wiceministra ds. informatyzacji
  Minister zdrowia Adam Niedzielski w poniedziałek (19 października) wręczył nominację na podsekretarza stanu Annie Goławskiej, która do tej pory pełniła funkcję dyrektora generalnego w Ministerstwie Zdrowia.
 • Gabinet drWidget: wspieramy lekarzy w walce z COVID-19
  Gabinet drWidget oferuje swoim użytkownikom nowe funkcjonalności, pomocne szczególnie teraz, w czasie zagrożenia epidemicznego. Do dyspozycji lekarzy i pacjentów oddajemy: wtyczkę do zapisów online, e-wizyty, system przedpłat za wizytę, zdalne przedłużanie e-recept oraz portal dla pacjenta - MyDr.
 • Informacja o kwarantannie lub izolacji na Internetowym Koncie Pacjenta
  Informacja o tym, czy pacjenta poddano kwarantannie lub izolacji domowej, jest już dostępna na Internetowym Koncie Pacjenta. Informację tę można pobrać w postaci podpisanego dokumentu i np. przekazać pracodawcy - poinformowało Centrum e-Zdrowia.

LISTOPAD

 • Pierwsze zdarzenie medyczne wraz z indeksem elektronicznej dokumentacji medycznej w systemie e-zdrowie (P1)
  Centrum e-Zdrowia poinformowało, że 16 listopada w miejscowości Wysokie w woj. lubelskim zarejestrowane zostało pierwsze zdarzenie medyczne oraz zaindeksowano pierwszą elektroniczną dokumentację medyczną w systemie e-zdrowia (P1). To kolejna po e-recepcie i e-skierowaniu usługa, dzięki której pacjenci zyskują dostęp do kompleksowej dokumentacji medycznej.
 • Centrum e-Zdrowia: 33 tysiące lekarzy wystawiło ponad 3 mln e-skierowań
  Od 8 stycznia 2021 roku skierowania – z kilkoma, ściśle określonymi wyjątkami – będą mogły być wystawiane wyłącznie elektronicznie. Centrum e-Zdrowia poinformowało, że dynamika przyrostu nowych e-skierowań w ostatnich miesiącach znacząco wzrosła. Do końca października 2020 r. 33 tysiące lekarzy wystawiło ponad 3 mln e-skierowań, a w każdym tygodniu do systemu podłącza się ok. 140 nowych podmiotów.
 • Wywiad epidemiologiczny możliwy przez Internetowe Konto Pacjenta
  Od teraz każdy, kto ma pozytywny wynik testu na koronawirusa lub miał kontakt z osobą zakażoną, może poinformować o tym inspekcję sanitarną za pomocą specjalnego formularza online - przekazało Centrum e-Zdrowia.
 • Wspieramy POZ w walce z COVID-19
  Gabinet drWidget udostępnia lekarzom POZ niezbędne narzędzia do walki z pandemią. Od teraz bezpośrednio w programie można skierować pacjentów na badania w kierunku COVID-19 czy też przedłużyć izolację domową.
 • Ministerstwo Zdrowia uruchamia program Domowej Opieki Medycznej
  Zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów za pomocą pulsoksymetru i aplikacji PulsoCare ma na celu program Domowej Opieki Medycznej, przedstawiony w poniedziałek przez Ministerstwo Zdrowia.
 • SUPERBOHATEROWIE są wśród nas
  Spełnij swoje marzenie z dzieciństwa i zostań bohaterem – zachęcają organizatorzy kampanii “Podziel się osoczem i zostań SUPERBOHATEREM”. Celem inicjatywy jest zmobilizowanie ozdrowieńców do oddawania osocza, które może uratować życie.

GRUDZIEŃ

 • Proces szczepień przeciw COVID-19 będzie opierał się na e-skierowaniach generowanych automatycznie w systemie P1
  W Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19 poinformowano, że proces szczepień będzie opierał się na zaproszeniach (dokument e-skierowania) ważnych 60 dni od dnia wystawienia.
 • 1 stycznia rusza System Obsługi Importu Docelowego
  Od 1 stycznia 2021 roku w znaczący sposób usprawniony zostanie proces obsługi zapotrzebowania na sprowadzanie z zagranicy leków w celu ratowania życia lub zdrowia pacjenta (tzw. import docelowy) od wystawienia zapotrzebowania przez lekarza po jego rozstrzygnięcie przez Ministerstwo Zdrowia. Przebiegać on będzie w pełni elektronicznie w Systemie Obsługi Importu Docelowego (SOID), którego uruchomienie zostało zaplanowane na pierwszy dzień nowego roku.
 • Prof. Rejdak: po pandemii czeka nas era telemedycyny
  Po pandemii czeka nas era telemedycyny, czyli więcej e-wizyt oraz zdalnych konsultacji lekarskich – uważa prof. Konrad Rejdak z Lublina. Jako przykład podaje neurologię, która - jak podkreśla - powinna stać się dziedziną priorytetową.

 

Liczba wyświetleń:

992

Skomentuj

We wtorek (19 października) odbyło się kolejne posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia, które zostało poświęcone nowym technologiom wykorzystywanym w leczeniu oraz zarządzaniu systemem ochrony zdrowia. W spotkaniu uczestniczyli m.in.:...
Zespół "6 i 8 PKB", który zwyciężył w 24-godzinnym hackathonie medycznym zakończonym w niedzielę w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie oddał swoją nagrodę – 30 tys. zł - Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu. Zorganizowany po raz pierwszy hackathon...
Czy już je zauważyłeś? Notyfikacje PUSH to te krótkie komunikaty, pojawiające się na ekranie telefonu i informujące o ważnych zmianach na Twoim koncie w Gabinecie drWidget. Dzięki notyfikacjom PUSH dowiesz się, że pacjent wysłał prośbę o przedłużenie...
9 grudnia 2021 roku, online Rozwój sztucznej inteligencji zakłada podwyższenie poziomu życia człowieka, poprawę skuteczności leczenia, usprawnienie codziennego funkcjonowania czy też zwiększenie bezpieczeństwa. AI może zrewolucjonizować przemysł,...