Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Tymczasowy profil zaufany dla seniorów - ma ułatwić proces rejestracji na szczepienia

Aby ułatwić seniorom proces rejestracji na szczepienia, uruchomiliśmy nową usługę - tymczasowy profil zaufany (PZ) dla seniorów; od dziś mogą z niej skorzystać także osoby 70+ – wskazał minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM w czwartkowym komunikacie.

"Tymczasowy PZ jest ważny przez trzy miesiące od potwierdzenia. Mogą go założyć osoby bez konta w odpowiednim banku, nie wymaga też wizyty w punkcie potwierdzającym. Spotkanie z urzędnikiem w celu weryfikacji tożsamości przenieśliśmy do internetu" – powiedział cytowany w komunikacie Zagórski.

Dodał, że po potwierdzeniu tymczasowego profilu zaufanego urzędnicy mają możliwość zapisania seniora na szczepienie.

>>>ZOBACZ TEŻ: Wystaw e-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19

Jak wyjaśnił, aby założyć tymczasowy PZ, należy wejść na stronę GOV.pl, wybrać usługę Załóż profil zaufany, a w niej przycisk „Załóż tymczasowy profil zaufany”. System zapyta, czy mamy ukończone 70 lat. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca, obywatel trafi na specjalną ścieżkę postępowania dla seniorów.

"Przez siedem dni w tygodniu grupa specjalnie przeszkolonych urzędników zajmuje się wyłącznie obsługą osób w starszym wieku" – podkreślił.

Tymczasowy profil zaufany można uzyskać pod warunkiem posiadania ważnego, polskiego dowodu osobistego lub paszportu. Obywatel swoją tożsamość potwierdza w rozmowie wideo. Do rozmowy potrzebne jest urządzenie wyposażone w kamerę oraz mikrofon – telefon, tablet lub laptop. Przygotowując się do spotkania, warto więc skorzystać z pomocy osoby, która na co dzień używa internetu i urządzeń elektronicznych - czytamy w komunikacie.

>>>ZOBACZ TEŻ: E-skierowanie a badanie PET

Resort podał, że wszystkie szczegóły, w tym jak się przygotować do rozmowy z urzędnikiem, są też opisane na stronie GOV.pl.

Wskazał, że termin wideorozmowy można ustalić wg. własnych potrzeb. Są one prowadzone we wszystkie dni tygodnia w godzinach 8 – 20. Dla osób 80+ i 70+ urzędnik będzie miał zarezerwowane 30 minut (a nie 15 minut, jak w przypadku osób młodszych). Wszystko, by w spokojnej atmosferze potwierdzić profil - czytamy.

Przypomniano, że posiadacz profilu zaufanego może nie tylko zapisać się na szczepienia, ale też załatwiać przez internet dziesiątki spraw urzędowych. W tej chwili PZ ma już ponad dziewięć milionów obywateli. (PAP)


Źródło: PAP

 

Liczba wyświetleń:

1 214

Skomentuj

Służby Narodowego Funduszu Zdrowia zajmujące się bezpieczeństwem informatycznym wykryły wzmożoną aktywność systemu informatycznego dwóch podmiotów medycznych. Chodzi o wysyłanie zapytań do bazy eWUŚ. Zapytania nie dotyczyły danych medycznych. Sprawą...
Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...