Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Katowice: Studenci ćwiczą w wirtualnej rzeczywistości

Studenci kierunku lekarsko-dentystycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach uczą się pracować w wirtualnym gabinecie stomatologicznym.

- Proszę przygotować zestaw narzędzi do leczenia zachowawczego – takie polecenie wydaje prowadzący zajęcia asystent, a student stomatologii zakłada okulary VR i całkowicie wchodzi do wirtualnego, nowocześnie wyposażonego gabinetu. W szufladach i szafkach ma skompletowane wszystkie „przybory”, a pacjent już oczekuje na znieczulenie i leży na wirtualnym fotelu stomatologicznym.

Student za pomocą odpowiednich kontrolerów wyciąga i przesuwa wybrane obiekty, które jego zdaniem realizują zadany problem. Końcowy wybór oceniany jest przez prowadzącego, gdzie informacja zwrotna obejmuje wskazanie poprawności realizacji oraz wskazanie ewentualnych błędów, czy także pomiar czasu realizacji zadania.

– Ten przykład to nie fikcja, to scenariusz niektórych zajęć prowadzonych przez nauczycieli akademickich w ramach zajęć przedklinicznych – mówi dr hab. n. med. Małgorzata Skucha-Nowak, kierownik Zakładu Propedeutyki Stomatologii Katedry Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją w Zabrzu SUM, która wraz z informatykiem z Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej w Katowicach mgr. Przemysławem Jędrusikiem oraz grafikiem Łukaszem Aniszewskim opracowali wirtualny gabinet stomatologiczny.

Na oficjalnym Fanpage Śląskiego Uniwersytetu Medycznego opublikowano film, który przedstawia jak wyglądają zajęcia oczami studenta.


Źródło: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach | Facebook

Liczba wyświetleń:

372

Skomentuj

We wtorek (19 października) odbyło się kolejne posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia, które zostało poświęcone nowym technologiom wykorzystywanym w leczeniu oraz zarządzaniu systemem ochrony zdrowia. W spotkaniu uczestniczyli m.in.:...
Zespół "6 i 8 PKB", który zwyciężył w 24-godzinnym hackathonie medycznym zakończonym w niedzielę w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie oddał swoją nagrodę – 30 tys. zł - Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu. Zorganizowany po raz pierwszy hackathon...
Czy już je zauważyłeś? Notyfikacje PUSH to te krótkie komunikaty, pojawiające się na ekranie telefonu i informujące o ważnych zmianach na Twoim koncie w Gabinecie drWidget. Dzięki notyfikacjom PUSH dowiesz się, że pacjent wysłał prośbę o przedłużenie...
9 grudnia 2021 roku, online Rozwój sztucznej inteligencji zakłada podwyższenie poziomu życia człowieka, poprawę skuteczności leczenia, usprawnienie codziennego funkcjonowania czy też zwiększenie bezpieczeństwa. AI może zrewolucjonizować przemysł,...