Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Chip pod skórą może pomóc wykryć kolejny udar

Wszczepienie pod skórę małego chipa może pomóc przewidywać i zapobiegać nawracającym udarom mózgu – informuje „Journal of the American Medical Association”.

Mały chip wszczepiony pod skórę monitoruje tętno i rytm serca, pomagając wykryć migotanie przedsionków u pacjentów, którzy wcześniej przeszli udar kryptogenny (o nieznanej etiologii).

Do głównych czynników zwiększających ryzyko udaru należy migotanie przedsionków. Naukowcy z Massachusetts General Hospital i Northwestern University testowali skuteczność podskórnego chipa u pacjentów, którzy przeszli udar spowodowany zwężeniem dużych tętnic, jak tętnica szyjna wspólna, oraz blokadą małych tętnic głęboko w mózgu, u których nie oczekuje się migotania przedsionków.

W badaniach wzięło udział 492 pacjentów, z których połowa w ciągu 10 dni po pierwszym udarze miała wszczepiony chip, a połowa otrzymywała standardową opiekę oraz regularnie miała wykonywane EKG. W ciągu 12 miesięcy naukowcy ustalili, że wszczepiony chip pozwolił wykryć migotanie przedsionków u 12,1 proc. osób, podczas gdy w przypadku standardowych badań kontrolnych było to jedynie 1,8 proc.

„Wykryte epizody trwały co najmniej godzinę, co wskazuje na potrzebę przyjmowania przez tych pacjentów leków rozrzedzających krew w celu przeciwdziałania przyszłym udarom. Zaobserwowaliśmy, że u części pacjentów z udarami, których nie wiąże się standardowo z migotaniem przedsionków, w rzeczywistości migotanie występuje, jednak można wykryć je tylko za pomocą wszczepionego urządzenia monitorującego” – mówi dr Richard A. Bernstein, współautor analizy.

„Każdego roku w Stanach Zjednoczonych dochodzi do około 800 tys. udarów mózgu, a blisko 25 proc. z nich dotyka osób, które przeszły udar już wcześniej. Dlatego wczesna identyfikacja szczególnie narażonych osób jest bardzo ważna” – podkreślają badacze. Więcej - na stronie publikacji (DOI: 10.1001/jama.2021.6470) (PAP)

 

Źródło: PAP

Liczba wyświetleń:

814

Skomentuj

Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiły się nowe dokumenty, dzięki którym swoje uprawnienia zawodowe potwierdzi ponad 360 tysięcy osób w Polsce, wpisanych do rejestru przez okręgowe rady pielęgniarek i położnych. Od teraz wśród elektronicznych dokumentów...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...