Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

CeZ: Dostęp do konta dziecka w IKP ma rodzic zgłaszający dziecko do ubezpieczenia

Dostęp do konta dziecka w Internetowym Koncie Pacjenta, by pobrać np. jego Unijny Certyfikat COVID ma ten rodzic, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia w ZUS - przypomina Centrum e-Zdrowia. Rodzic taki może także upoważnić drugiego opiekuna do wglądu i działań na IKP dziecka.

"Automatyczny dostęp do konta dziecka ma ten rodzic, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia w ZUS" - przekazało CeZ.

Drugi rodzic może także uzyskać dostęp po uzyskaniu upoważnienia, warunkiem jest jednak to, że posiada swoje IKP. Wystarczy, że opiekun, który zgłosił dzieci do ubezpieczenia w ZUS zaloguje się na swoim koncie, wejdzie w zakładkę "Uprawnienia", a następnie „Konta Twoich dzieci” i w miejscu z danymi dziecka wyznaczy kolejnego opiekuna. Wpisze jego dane: nazwisko i PESEL. Upoważnienie w każdej chwili można cofnąć.

Z IKP można pobrać m.in. swój lub dziecka Unijny Certyfikat COVID. To zaświadczenie, które ułatwia przemieszczanie się w ramach wewnętrznych granic Unii Europejskiej w czasie pandemii.

Ponadto znajdują się tutaj uporządkowane informacje dotyczące wystawionych e-zwolnień, e-skierowań, e-recept, dawkowania leków, listy wyrobów medycznych zrefundowanych nam przez NFZ czy lekach, które dopuszczone są do obrotu w Polsce. Dzięki IKP można też śledzić historię odbytych wizyt u lekarzy. Sprawdzić informacje o wysokości opłaconych składek i dacie zarejestrowania ostatniej, a także o tym, kto i kiedy nas do ubezpieczenia zdrowotnego zgłosił.

Dodatkowo istnieje opcja zmiany lekarza, pielęgniarki lub położnej podstawowej opieki zdrowotnej, upoważnienia osoby bliskiej do zrealizowania recept i wglądu do naszej dokumentacji medycznej, jak również złożenia wniosku o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

W związku z pandemią dodano także kilka nowych funkcjonalności: możliwość sprawdzenia wyniku testu na wykrycie koronawirusa, informacji dotyczącej nałożonej kwarantanny lub izolacji domowej i podanych dawkach szczepień oraz kodzie QR (ang. Quick Response, szybka odpowiedź). (PAP)

 

Źródło: PAP

Liczba wyświetleń:

228

Skomentuj

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie skierowań wystawianych w postaci elektronicznej w Systemie Informacji Medycznej. Zgodnie z projektowaną zmianą wykaz...
Do mieszkańców 78 gmin i miast Kujawsko-Pomorskiego trafi 3 tysiące bransoletek życia. Marszałek województwa Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski przekazali w czwartek (2 września) nowe...
Chcesz wiedzieć, co się dzieje z Twoim zgłoszeniem? Sprawdź jego status i przewidywaną datę rozwiązania problemu - w tym celu zaloguj się na swoje konto w Gabinecie drWidget i przejdź do ustawień placówki, zakładki “Inne”, sekcji “Twoje...
9 grudnia 2021 roku, online Rozwój sztucznej inteligencji zakłada podwyższenie poziomu życia człowieka, poprawę skuteczności leczenia, usprawnienie codziennego funkcjonowania czy też zwiększenie bezpieczeństwa. AI może zrewolucjonizować przemysł,...