Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Dyrektor Centrum e-Zdrowia: pandemia sprawiła, że w e-zdrowiu przeszliśmy do sprintu

W ostatnim czasie przeszliśmy już do sprintu w e-zdrowiu. Pandemia się do tego przyczyniła – zaznaczył we wtorek na konferencji prasowej poświęconej informatyzacji w ochronie zdrowia dyrektor Centrum e-Zdrowia Jarosław Kieszek.

We wtorek (30 listopada) odbyła się konferencja prasowa "Pacjent w świecie usług e-zdrowia. Osiągnięcia, wyzwania, wizja rozwoju", podsumowująca dotychczasowe osiągnięcia w cyfryzacji ochrony zdrowia. Przedstawiono na niej plany na najbliższą przyszłość w kontekście wykorzystania sztucznej inteligencji, wdrożenia nowych e-usług i rozwoju systemu cyberbezpieczeństwa.

Dyrektor Centrum e-Zdrowia Jarosław Kieszek podkreślił, że w pracach centrum i resortu zdrowia, z którym jego instytucja ściśle współpracuje, pacjent jest zawsze priorytetem i rozwiązania przygotowywane są zawsze z myślą o nim. Dyrektor przypomniał, że w I kwartale 2018 r. prowadzono pilotaż e-recepty.

"To był pierwszy milowy krok, żeby e-zdrowie było bliskie pacjentom. Pozwolił dokonać kolejne ruchy, przejść do spacerku, a w ostatnim czasie przeszliśmy już do sprintu. Pandemia nam w tym pomogła" – podsumował.

Wyliczył również kolejne etapy informatyzacji usług medycznych: e-skierowanie, Internetowe Konto Pacjenta, aplikacja mobilna moje IKP, elektroniczna dokumentacja medyczna, raportowanie wydarzeń medycznych i usługi dostarczone w związku z Narodowym Programem Szczepień.

Dyrektor stwierdził, że Centrum e-Zdrowia stało się prężnie działającą instytucją, która dostarcza szybko masowych usług i w taki sam sposób reaguje na niezaplanowane wydarzenia. Przyznał, że Narodowy Program Szczepień od strony rozwiązań informatycznych był dla centrum wyzwaniem organizacyjnym.

"Cały proces został zelektronizowany po raz pierwszy. To pokazuje jakie są możliwości nie tylko po stronie IT, ale podmiotów, które musiały się w te rozwiązania wpisać " – przyznał. Wyjaśnił, że procedura szczepień przeciw COVID-19 została zinformatyzowana począwszy od skierowania, rejestrację, wizytę w puncie szczepień, a na wystawieniu unijnego certyfikatu covid skończywszy. Dzięki temu doświadczeniu – zdaniem Kieszka – centrum będzie gotowe do wdrożenia systemu szczepionek dla dzieci w wieku 5-11 lat, gdy tylko się pojawią w Polsce.

Podsumował prace centrum, posługując się liczbami: 13,4 mln aktywowanych kont w IKP, 127 mln e-skierowań, w tym na szczepienia, 857 mln wystawionych e-recept dla 39 mln pacjentów, 97 mln zaraportowanych zdarzeń medycznych od 1 lipca tego roku.

"Od weekendu zostało zainstalowanych około 170 tys. nowych pobrań aplikacji moje IKP. Trwa kampania radiowa, więc myślimy, że to jest tego efektem" – powiedział. Zwrócił uwagę, że kluczem do sukcesu są szkolenia, współpraca z dostawcami i ludzie.

Wiceminister zdrowia Anna Goławska podsumowała, że w ostatnich dwóch latach informatyzacja w ochronie zdrowia osiągnęła "milowy postęp" dzięki przede wszystkim pracy Centrum e-Zdrowia. Zaznaczyła, że m.in. pandemia spowodowała, że sektor e-zdrowia stało się ważny.

"Wszyscy interesariusze docenili, jak bardzo istotna jest dostępność do usług medycznych świadczonych na odległość" – powiedziała. Zaznaczyła, że wyzwań na przyszły rok jest wiele.

Dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Zdrowia Piotr Węcławik zaakcentował, że przed ministerstwem i Centrum e-Zdrowia są nowe wyzwania – wprowadzenie nowoczesnych technologii i sztucznej inteligencji. Zaznaczył, że to nie jest żadne abstrakcyjne rozwiązania, które dotyczy jedynie wąskich, specjalistycznych dziedzin medycyny.

Zapewnił, że są pieniądze na realizację nowych zadań. Podkreślił, że sztuczna inteligencja będzie istotna w e-usługach.

Ministerstwo – kontynuował – planuje wprowadzić pilotażową usługę gabinet plus. Ma ona umożliwić mniejszym podmiotom leczniczym dostęp do systemu informatycznego. (PAP)


Źródło: PAP

Liczba wyświetleń:

593

Skomentuj

Centrum e-Zdrowia we współpracy z Ministerstwem Zdrowia przygotowało kolejną, VI edycję „Badania stopnia informatyzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą”. Zostanie ono przeprowadzone w dniach 25 maja – 15 czerwca 2022 roku. Jak...
Nowoczesne terapie lekowe i sprzęt dla szpitali oraz digitalizacja usług podstawowej opieki medycznej - na tych wszystkich elementach jednocześnie należałoby się skupić, by jak najszybciej ograniczyć dług zdrowotny, który powstał po pandemii -...
Informujemy, że 1 czerwca br. zmieni się lista wspieranych przeglądarek internetowych. Aby program Gabinet drWidget działał optymalnie i był dla Ciebie wygodnym narzędziem pracy, korzystaj z rekomendowanych przez nas przeglądarek. A konkretnie:...
26 stycznia 2022r. Warszawa Priorytety w Ochronie Zdrowia 2022 będą miejscem wymiany poglądów oraz merytorycznych dyskusji stwarzających szansę na wypracowanie rozwiązań, które mogą okazać się bardzo istotne dla organizacji systemu ochrony zdrowia w...