Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

E-rejestracja ma usprawnić umawianie wizyt u lekarzy specjalistów

Ministerstwo Zdrowia i Centrum e-Zdrowia kończą prace nad wdrożeniem pilotażu e-rejestracji, która ma ułatwić umawianie wizyt u specjalistów, a w przyszłości również planowanie hospitalizacji - podaje Prawo.pl. Półroczny pilotaż umożliwi pacjentom zapisanie się na tomografię komputerową, rezonans magnetyczny oraz do poradni kardiologicznej.

Usługa centralnej e-rejestracji dostępna jest z poziomu Internetowego Konta Pacjenta, nad którą pracują Ministerstwo Zdrowia i Centrum e-Zdrowia. Dzięki temu pacjenci będą mieli możliwość wyszukania specjalisty i umówienia się na wizytę w wybranej przez siebie miejscowości.

System centralnej e-rejestracji, jak ustaliło Prawo.pl, będzie gotowy nie wcześniej niż w 2023 r. Natomiast wkrótce ruszy półroczny pilotaż e-rejestracji na tomografię komputerową, rezonans magnetyczny oraz do poradni kardiologicznej. Do pilotażu zgłosiły się już pierwsze podmioty, m.in. Centrum Medyczno-Diagnostyczne prowadzące poradnie rodzinne oraz specjalistyczne.

System będzie zbierał od świadczeniodawców dane o wolnych terminach wizyt. Pacjent poprzez IKP wejdzie do e-rejestracji, wybierze usługę, a potem wskaże, gdzie i kiedy chciałby z niej skorzystać. Jeśli znajdzie się termin, pacjent poda numer e-skierowania i zostanie zarejestrowany. Natomiast w przypadku braku wolnego terminu, pacjent trafi do centralnej e-poczekalni. Kiedy wolny termin się pojawi, system wyszuka pacjentów z okolicy i zaproponuje im wizytę. System ma też przypominać pacjentom o terminie wizyty oraz prosić o jej potwierdzenie.

Prawo.pl wskazuje, że pojawia się jednak problem z gradacją ważności skierowań. System e-rejestracji ma je dzielić na bardzo pilne, pilne i stabilne. Tymczasem algorytm nie rozpoznaje, czy skierowanie z trybem pilne (CITO), jest rzeczywiście pilne.

Zdaniem ekspertów portalu Prawo.pl należy powiązać tryb skierowania z ustaleniem standardów dotyczących wskazań klinicznych, a konsultanci krajowi powinni opracować kliniczne wskaźniki przypadku pilnego dla każdego zakresu poradni.

Pełen tekst artykułu: www.prawo.pl

 

Źródło: PAP MediaRoom

Liczba wyświetleń:

672

Skomentuj

Nowe szablony dawkowania leków proponowane przez informatyków Centrum e-Zdrowia zagrażają zarówno pacjentom, jak i lekarzom – alarmują w piśmie do Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. – Nie do przyjęcia...
Służby Narodowego Funduszu Zdrowia zajmujące się bezpieczeństwem informatycznym wykryły wzmożoną aktywność systemu informatycznego dwóch podmiotów medycznych. Chodzi o wysyłanie zapytań do bazy eWUŚ. Zapytania nie dotyczyły danych medycznych. Sprawą...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...