Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Cyfryzacja zmieniła oblicze medycyny

W ostatnich latach medycyna przechodzi prawdziwą rewolucję. Nowoczesne technologie zalewają ten rynek, a rozwój prywatnych usług zdrowotnych spowodował, że pacjenci zmienili swoje oczekiwania względem pomocy medycznej. Największy przełom przyniosła nam pandemia COVID-19, która zmusiła branżę do szybszej cyfryzacji i wdrożenia rozwiązań telemedycznych.

Cyfryzacja systemu ochrony zdrowia rozpoczęła się jednak jeszcze przed pandemią. Od kilku lat na rynku medycznym istnieją takie rozwiązania jak e-recepta czy e-zwolnienie, a od roku e-skierowanie. Placówki medyczne zastępują dokumentację papierową, wersją elektroniczną. Dawniej obawiano się wprowadzenia telemedycyny, jednak COVID-19 sprawił, że musiała zostać wdrożona z dnia na dzień, w dodatku zdała ten trudny egzamin, a pacjenci chętnie korzystają z e-rozwiązań zamiast tych tradycyjnych.

Jak wynika z badań PwC, cyfryzacja będzie postępować. Już teraz nowe technologie wykorzystuje się do tworzenia aplikacji medycznych czy sztucznej inteligencji. Największy rozwój digitalizacji następuje w takich dziedzinach, jak diagnostyka, rehabilitacja czy opieka nad seniorami. W opinii PwC wraz z rozwojem cyfryzacji wzrosną również oczekiwania pacjentów względem ochrony ich zdrowia. Będą chcieli mieć większy dostęp do informacji o kondycji swojego ciała i psychiki, częściej pojawią się u lekarza na badaniach kontrolnych i profilaktycznych. Przeanalizują oferty prywatnych usług medycznych i wybiorą je nie na podstawie ceny, a lokalizacji poradni, opinii o lekarzach w niej pracujących, a także jej renomy.

Elektroniczne konta pacjenta przyszłością medycyny

Cyfryzacja spowodowała rozwój e-medycyny, a pandemia go przyspieszyła. Obecnie nikt już nie wyobraża sobie dbania o zdrowie bez konta pacjenta. Dzięki digitalizacji lekarze mają dostęp do całej historii choroby i zaleceń, jakie otrzymał chory. Pacjenci mogą na bieżąco dbać o swoje zdrowie za sprawą otrzymywanych przypomnień o nadchodzących wizytach. Firmy prześcigają się w tworzeniu rozwiązań, które usprawnią działanie aplikacji z kontem pacjenta. Firma LekSeek do programu MyDr wprowadziła wideokonsultację, dzięki której pacjent jest w stanie zobaczyć swojego lekarza, mimo że może być od niego setki kilometrów. Ponadto platforma MyDr jest zintegrowana z oprogramowaniem dla lekarzy Gabinet drWidget. Lekarze mogą wysyłać swoim pacjentom materiały edukacyjne, od razu otrzymują ich prośby o przedłużenie recepty, a także mają wgląd we wszelkie dane pacjenta.

Internet zrewolucjonizował medycynę

Do rozwoju cyfryzacji w Polsce przyczynił się Internet, który zrewolucjonizował cały świat. Pacjenci chętnie korzystają z tego medium, by poszukiwać informacji o lekarzach, medykamentach czy placówkach ochrony zdrowia, a także chorobach i różnych dolegliwościach, jakich doświadczają. Według CBOS 59% pacjentów za pomocą Internetu uzupełnia swoją wiedzę lub wręcz weryfikuje informacje o chorobie uzyskane od specjalisty. Ważne jest więc ciągłe aktualizowanie stron. Firma LekSeek chce, by nie tylko lekarze i pielęgniarki, lecz także farmaceuci oraz pacjenci uzyskiwali od nich rzetelne i sprawdzone informacje, dlatego zawsze korzysta z urzędowych źródeł oraz często aktualizuje swoje serwisy, tj. lekseniora.pl, czy lekiciazaplus.pl oraz wszystkie aplikacje z serii Aptekarz i drWidget.

Dlaczego warto postawić na cyfryzację?

Cyfryzacja jest kluczowa dla przyszłości medycyny. Nikt już nie wyobraża sobie bez niej życia. Daje ona szansę na zwiększenie efektywności pracy pracowników ochrony zdrowia. Digitalizacja to także duże udogodnienie dla pacjentów i usprawnienie pracy wielu szpitali. Sprawia, że nie trzeba czekać na wyniki badania, bo tuż po nim lekarz ma je w swoim gabinecie. Zmniejsza ona ilość miejsca niezbędnego do przechowywania wyników oraz zwiększa ich trwałość. Szpitale nie muszą już zachowywać papierowych wersji. Ponadto cyfrowe odpowiedniki są bezpieczniejsze, można je także dodatkowo zabezpieczyć szyfrowo.

Często boimy się nowości, jednak prekursorzy starają się nas do nich przekonać. W medycynie pacjenci obawiają się, że nowe technologie nie będą tak skuteczne, jak tradycyjne metody. Lekarze natomiast martwią się, że sztuczna inteligencja przejmie ich obowiązki. Warto jednak korzystać z nowych rozwiązań - nie zastąpią one całkowicie człowieka, a mogą pomóc efektywnie wykorzystać zdobytą przez niego wiedzę oraz doświadczenie.

Cyfryzacja w medycynie jest potrzebna. Według Deloitte 74% pacjentów udziela różnym lekarzom tych samych informacji, a 60% wielokrotnie wykonuje te same testy. Cyfryzacja pomoże sprawniej zarządzać danymi pacjentów i ograniczy liczbę wykonywanych badań, które nic nie wnoszą. Obecnie młodzież nie wyobraża sobie życia bez technologii cyfrowych. Badania Deloitte pokazują jednak, że społeczeństwo po 60 roku życia uważa, że cyfryzacja w medycynie jest dobra. Aż 75% osób w grupie po 50 roku życia chce otrzymywać e-recepty zamiast tradycyjnych papierowych wersji. Oznacza to, że nie tylko młodzi, lecz także starsze pokolenie jest gotowe na całkowitą cyfryzację usług zdrowotnych.

 

Liczba wyświetleń:

473

Skomentuj

Służby Narodowego Funduszu Zdrowia zajmujące się bezpieczeństwem informatycznym wykryły wzmożoną aktywność systemu informatycznego dwóch podmiotów medycznych. Chodzi o wysyłanie zapytań do bazy eWUŚ. Zapytania nie dotyczyły danych medycznych. Sprawą...
Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...