Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

CeZ: Bezpieczeństwo danych medycznych Polaków jest naszym priorytetem

Utworzenie w Centrum e-Zdrowia CSIRT-u dla sektora ochrony, szkolenia, programy dla szpitali – to niektóre z inicjatyw realizowane w ostatnim czasie przez Ministerstwo Zdrowia, we współpracy z CeZ, w obszarze cyberbezpieczeństwa.

W 2022 r. Centrum przeprowadziło badanie ankietowe wśród polskich szpitali na temat cyberbezpieczeństwa, w którym wzięło udział 83% podmiotów. Ponad 61% z nich określiło poziom cyberbezpieczeństwa jako średni, a wśród najczęściej pojawiających się wyzwań wskazywano: wdrożenie polityki backupu, powiększenia liczby pracowników bezpieczeństwa oraz szkoleń, podnoszących świadomość zagrożeń, szczególnie ataków typu ransomware.

- Gwałtowny rozwój i upowszechnienie usług e-zdrowia, sprawiły, że podmioty lecznicze, szczególnie szpitale, na równi z bankami czy instytucjami państwowymi i samorządowymi, stały się potencjalnym obiektem ataków hakerskich. Naszym wspólnym celem jest podniesienie poziomu ochrony danych medycznych i zwiększenie odporności szpitali na te zagrożenia – powiedział podczas konferencji CyberGOV, która odbyła się w dniach 25-27 maja w Warszawie, Roman Łożyński, dyrektor Pionu Eksploatacji i Bezpieczeństwa Systemów Teleinformatycznych w CeZ.

Temu mają służyć realizowane obecnie przez Ministerstwo Zdrowia, we współpracy z CeZ, wielopłaszczyznowe działania, w tym planowane utworzenie CSIRT-u dla sektora ochrony zdrowia.

- W przyszłości chcielibyśmy, by CeZ monitorowało cyberbezpieczeństwo we wszystkich jednostkach podlegających Ministerstwu Zdrowia, by szybciej i skuteczniej przeciwdziałać skutkom ewentualnych ataków – dodał Roman Łożyński.

Obok utworzenia CSIRT-u, celem działań Ministerstwa Zdrowia jest także wyposażenie szpitali w wiedzę oraz infrastrukturę, umożliwiającą im skuteczną ochronę przed utratą danych medycznych. Po to wydawane są na bieżąco aktualne rekomendacje dla szpitali, prowadzone szkolenia, a jeszcze w tym roku wystartuje projekt wsparcia w podnoszeniu poziomu cyberbezpieczeństwa. Wskazówki, jak można bezpiecznie przechowywać dane w środowisku cyfrowych, Roman Łożyński przedstawił podczas konferencji „RODO i cyberbezpieczeństwo w ochronie zdrowia”, która odbyła się 24 maja 2022 r. w Warszawie.

- Uważam, że edukacja, obok inwestycji w infrastrukturę, ma kluczowe znaczenie w kontekście walki z hakerami. Dlatego Ministerstwo Zdrowia przygotowuje cykl spotkań z przedstawicielami szpitali - dodał na zakończenie.


Źródło: Centrum e-Zdrowia

Liczba wyświetleń:

137

Skomentuj

Resort zdrowia zapowiedział wprowadzenie certyfikacji aplikacji związanych ze zdrowiem. Proces zakłada przyznawanie tytułu „Aplikacja Certyfikowana MZ” oraz włączanie certyfikowanych aplikacji do Portfela Aplikacji Zdrowotnych (PAZ). Tytuł „Aplikacja...
Polska otrzymała od Komisji Europejskiej (KE) zgodę na uruchomienie usługi wymiany e-recepty transgranicznej z innymi krajami członkowskimi. Ta nowa funkcjonalność umożliwi zagranicznym pacjentom realizowanie e-recepty w polskiej aptece, a polskim za...
Chcesz mieć pewność, że pacjent pojawi się na zaplanowanej wizycie? Włącz nową funkcjonalność oferowaną Ci przez MyDr: potwierdzanie (odwoływanie) wizyt poprzez SMS. Sprawdź, jak to zrobić. Funkcjonalność możesz włączyć w ustawieniach powiadomień...
2-3 grudnia 2022r. Poznań 5 Forum Nowoczesnej Diabetologii odbędzie się w dniach 2-3 grudnia 2022 roku w Poznaniu. Tegorocznym motywem przewodnim spotkania będzie: „Certyfikat Umiejętności w Nowoczesnych Terapiach Cukrzycy”.Dynamiczny postęp w...