Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Sztuczna inteligencja w medycynie - "Biała księga AI w praktyce klinicznej"

Kilkadziesiąt stron praktycznych rozwiązań wypracowanych w gronie ekspertów zajmujących się sztuczną inteligencją w zdrowiu – to efekt kilkumiesięcznych prac nad stworzeniem „Białej Księgi AI w praktyce klinicznej”. Premiera publikacji branży zdrowotnej i technologicznej odbyła się podczas drugiej już edycji konferencji AI w zdrowiu. Biała Księga to pierwsza tak kompleksowa publikacja branży AI w tej części Europy.

Stosowanie sztucznej inteligencji przez polskie placówki medyczne wiązało się dotąd z wieloma wyzwaniami i wątpliwościami. Powód? Brak odpowiednich regulacji zarówno na poziomie krajowym, jak i w UE. Liderzy innowacji w polskich placówkach medycznych muszą mierzyć się z brakiem regulacji dotyczących stosowania AI w zdrowiu. Proces legislacyjny na poziomie UE jest na stosunkowo wczesnym etapie.

Odpowiedzią na związane z tym wyzwania jest właśnie Biała Księga AI w praktyce klinicznej, której premiera miała miejsce podczas II edycji konferencji AI w zdrowiu, która odbyła się 14 czerwca 2022 roku.

Twórcy publikacji postawili przed sobą cel zidentyfikowania najważniejszych pytań i wątpliwości, które rodzą się w codziennej praktyce stosowania AI.

Z dokumentu można dowiedzieć się: czym jest sztuczna inteligencja w zdrowiu, jakie stwarza możliwości, czy jej stosowanie w ochronie zdrowia jest prawnie dopuszczalne, w jaki sposób sztuczna inteligencja może wspierać profesjonalistę medycznego i pacjenta, a także jaka jest polityka publiczna w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia. Sporo uwagi Autorzy dokumentu poświęcili również prawom pacjenta.

Biała Księga do pobrania tutaj [plik PDF].


Źródło: Portal sztucznej inteligencji / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Liczba wyświetleń:

805

Skomentuj

Służby Narodowego Funduszu Zdrowia zajmujące się bezpieczeństwem informatycznym wykryły wzmożoną aktywność systemu informatycznego dwóch podmiotów medycznych. Chodzi o wysyłanie zapytań do bazy eWUŚ. Zapytania nie dotyczyły danych medycznych. Sprawą...
Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...