Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Europejskie centrum m-zdrowia

Mobilne zdrowie jest kluczowym elementem wielu europejskich systemów opieki zdrowotnej. Scentralizowany europejski ośrodek oferujący rozwiązania z zakresu m-zdrowia mógłby przyczynić się do stworzenia lepszych modeli opieki opartych na potrzebach pacjentów - tłumaczy Unijny Serwis Informacyjny Badań i Rozwoju (CORDIS).

Ze względu na starzenie się społeczeństwa wzrasta zapotrzebowania na opiekę zdrowotną ukierunkowaną na leczenie chorób przewlekłych. Rozwiązania z zakresu mobilnego zdrowia (zwanego w skrócie m-zdrowiem) pomagają w ich wcześniejszym diagnozowaniu i umożliwiają pacjentom samodzielne zarządzanie leczeniem.

W przypadku chorób niezakaźnych, takich jak cukrzyca, technologie mobilne ułatwiają podnoszenie świadomości na temat czynników ryzyka, pozwalają także monitorować chorobę i leczyć ją w domu.

Europejskie centrum m-zdrowia

Celem finansowanego przez UE projektu WHO-ITU-mHealth było wdrożenie rozwiązań z zakresu m-zdrowia do systemów opieki zdrowotnej w Europie i dopilnowanie, by przynosiły same korzyści. Konsorcjum opracowało krajowe interwencje w zakresie m-zdrowia w wybranych państwach członkowskich UE, a także uruchomiło centrum wiedzy i innowacji w zakresie m-zdrowia („Knowledge and Innovations Hub for mHealth”), którego celem jest monitorowanie wdrażania i rozwijania koncepcji m-zdrowia.

„Europejskie centrum wiedzy i innowacji w zakresie m-zdrowia stanie się strategicznym forum do opracowywania bezpiecznych i dostępnych dla wszystkich rozwiązań zdrowotnych”, mówi Simona Pestina, koordynatorka projektu.

Materiały informacyjne

Aby osiągnąć ten cel, konsorcjum opracowało materiały informacyjne dotyczące prewencji i leczenia chorób niezakaźnych. Wytyczne do oceny aplikacji zdrowotnych zawierają kryteria bezpieczeństwa, jakości, niezawodności i skuteczności, na których twórcy oprogramowania mogą się opierać podczas udoskonalania aplikacji m-zdrowia.

„Dokument obejmuje także przegląd 25 wytycznych do oceny aplikacji zdrowotnych i 22 repozytoriów aplikacji z Europy, a na jego podstawie można zdefiniować wspólne kryteria oceny, które będą stosowane lub przyjmowane w różnych krajach”, wyjaśnia Arturs Mietulis z WHO.

Kolejne opracowanie to program konkretnych interwencji wykorzystujących rozwiązania z zakresu m-zdrowia dla pacjentów z cukrzycą typu 2, opisujący wyzwania medyczne związane z tą chorobą, która dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci w całej Europie. W dokumencie naukowcy zebrali dostępną wiedzę na temat zapobiegania cukrzycy typu 2 i jej leczenia przy wsparciu rozwiązań mobilnych i z zastosowaniem podejścia opartego na potrzebach pacjentów. Opracowali także algorytmy, które mają pomóc w wyszukiwaniu najlepszych spersonalizowanych rozwiązań dostępnych na rynku.

Zespół projektu wydał także poradnik na temat wdrożenia koncepcji m-zdrowia w systemach opieki zdrowotnej opisujący szereg praktyk i podejść powiązanych z integracją rozwiązań m-zdrowia w istniejących systemach opieki zdrowotnej. W dokumencie można znaleźć wnioski i porady dotyczące skutecznego wdrożenia koncepcji m-zdrowia, które mogą być przydatne dla osób zaangażowanych w projektowanie usług zdrowotnych w oparciu o potrzeby pacjentów.

Wspólna europejska polityka dotycząca m-zdrowia

Zespół projektu WHO-ITU-mHealth ściśle współpracował z decydentami z krajów docelowych, aby oferować im konkretne wsparcie i wspólnie opracowywać strategie, krajowe plany działania i wytyczne. „Centrum nie tylko pomogło analizować różne potrzeby i oczekiwania poszczególnych interesariuszy w tym całym ekosystemie, ale sprawiło, że zaczęli ze sobą współpracować i wzajemnie się uzupełniać”, podkreśla Belen Sotillos z Ministerstwa Zdrowia Andaluzji.

Interoperacyjność i harmonizacja wymiany informacji zdrowotnych pomiędzy europejskimi krajami mogą doprowadzić do przyjęcia wspólnej polityki w zakresie m-zdrowia zaproponowanej przez konsorcjum.

Jednym z ostatnich dokumentów opracowanych w ramach projektu było portfolio usług oferowanych przez centrum, będące jednocześnie planem działania centrum po zakończeniu projektu oraz prezentacją wdrożenia koncepcji m-zdrowia w Europie. Pomysły przedstawione w dokumencie mogą być dopasowywane do potrzeb poszczególnych krajów.

Naukowcy zaprezentowali wyniki projektu na 46 wydarzeniach, w tym podczas warsztatów i webinariów „Hub talks”, które dla osób zainteresowanych koncepcją m-zdrowia były okazją do dyskusji na powiązane z nią tematy. Zespół projektu podsumował też zrealizowane działania w czasopiśmie cyfrowym, promując w nim wdrożenie rozwiązań z zakresu m-zdrowia na szeroką skalę.

 

© Unia Europejska, [2022] | źródło: CORDIS

 

Liczba wyświetleń:

538

Skomentuj

Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiły się nowe dokumenty, dzięki którym swoje uprawnienia zawodowe potwierdzi ponad 360 tysięcy osób w Polsce, wpisanych do rejestru przez okręgowe rady pielęgniarek i położnych. Od teraz wśród elektronicznych dokumentów...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...