Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Diagnostyka retinopatii cukrzycowej oparta na sztucznej inteligencji

Powstało nowe, precyzyjne narzędzie diagnostyczne retinopatii cukrzycowej. To proste w użyciu urządzenie zachęca pacjentów do regularnego badania i ma szansę odmienić badania okulistyczne.

W ramach finansowanego przez UE projektu RETINAL powstał innowacyjny wyrób medyczny, który w oparciu o obrazy dna oka i inteligentne oprogramowanie, dokonuje oceny zaawansowania retinopatii cukrzycowej. Urządzenie U-RETINAL DFC to przenośna i prosta w obsłudze kamera cyfrowa z kolorowym obrazem, która pozwala na analizę zmian w siatkówce w wysokiej rozdzielczości.

Funkcje automatycznego ustawiania ostrości i robienia zdjęć sprawiają, że urządzenie U-RETINAL DFC może być obsługiwane przez personel bez specjalistycznego wykształcenia. Ponadto, funkcje te w połączeniu z wbudowanym systemem kontroli jakości gwarantują dobrą jakość obrazów umożliwiających późniejszą klasyfikację choroby.

Kamera została wyposażona we wbudowany moduł Wi-Fi, który pozwala na bezprzewodowe przesyłanie obrazów na platformę, gdzie są analizowane przez wyspecjalizowany personel. SI pomaga lekarzom postawić diagnozę oraz generuje raport kliniczny udostępniany lekarzowi i pacjentowi. Rozwiązanie U-RETINAL DR charakteryzuje się 96 % czułością i 95 % swoistością, dzięki czemu stanowi precyzyjne narzędzie do diagnozy retinopatii cukrzycowej.

„Najważniejszym celem projektu było rozwinięcie początkowej koncepcji prototypu w przebadany klinicznie i certyfikowany wyrób medyczny, który może zostać wprowadzony na rynek”, tłumaczy Jurgi Ugarte, koordynator projektu i dyrektor ds. technologii w firmie ULMA Medical Technologies.

Więcej pacjentów, więcej badań, lepsze wyniki

Częstotliwość występowania cukrzycy znacząco zwiększyła się ze względu na starzenie się społeczeństwa i zmiany w stylu życia, co może nieść za sobą poważne konsekwencje. Odpowiednie zarządzanie i leczenie może zapobiec utracie wzroku wynikającej z retinopatii cukrzycowej w 90 % przypadków. Leczenie opiera się zazwyczaj na zabiegu laserowym lub iniekcji doszklistkowej leku w celu złagodzenia zapalenia lub zatrzymania powstawania nowych naczyń krwionośnych. Chociaż częste badania oczu umożliwiają odpowiednio wczesne postawienie diagnozy, niewielu pacjentów regularnie chodzi do okulisty.

Rozwiązanie U-RETINAL DR stanowi odpowiedź na ten problem. W opracowanej kamerze nie wykorzystano mikroskopu, co eliminuje potencjalnie negatywne działanie kropli stosowanych podczas badania oczu, a tym samym zachęci pacjentów do regularnych badań.

„Rozwiązanie U-RETINAL DR zostało opracowane z myślą o ośrodkach podstawowej opieki zdrowotnej, aby wspierać wczesne wykrywanie i odpowiednio szybkie leczenie retinopatii cukrzycowej poprzez systematyczne badania dna oka u pacjentów z cukrzycą”, podkreśla Ugarte.

Wprowadzenie rozwiązania U-RETINAL DFC i narzędzia TIK do rutynowej praktyki medycznej poprawi istniejące programy badań przesiewowych pod kątem retinopatii i ograniczy koszty opieki zdrowotnej. Ze względu na powszechność cukrzycy szybkie rozpoznanie retinopatii cukrzycowej pomoże w jej leczeniu i poprawi jakość życia milionów pacjentów na świecie.

Inne badania okulistyczne także skorzystają

Ambicje firmy ULMA wykraczają poza retinopatię cukrzycową. Zespół chce zmienić istniejące paradygmaty praktyki klinicznej poprzez rozwój i wprowadzenie na rynek nowoczesnych i nieinwazyjnych opartych na SI narzędzi. Będą one wykorzystywane do wczesnego wykrywania i badania kontrolnego chorób oczu takich jak zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem i jaskra.

 

© Unia Europejska, [2022] | źródło: CORDIS

Liczba wyświetleń:

654

Skomentuj

Nowe szablony dawkowania leków proponowane przez informatyków Centrum e-Zdrowia zagrażają zarówno pacjentom, jak i lekarzom – alarmują w piśmie do Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. – Nie do przyjęcia...
Służby Narodowego Funduszu Zdrowia zajmujące się bezpieczeństwem informatycznym wykryły wzmożoną aktywność systemu informatycznego dwóch podmiotów medycznych. Chodzi o wysyłanie zapytań do bazy eWUŚ. Zapytania nie dotyczyły danych medycznych. Sprawą...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...