Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Atak hakerów na ALAB laboratoria

W ostatnich dniach ALAB laboratoria sp. z o.o., jeden z czołowych dostawców usług diagnostycznych w Polsce, stał się celem poważnego ataku hakerskiego. Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem spółki, 19 listopada 2023 roku, ich systemy informatyczne doświadczyły zmasowanego cyberataku, który naraził na ryzyko poufne dane osobowe pacjentów. Firma nie podała, ilu osób dotyczy problem.

Spółka wydała komunikat, w którym poinformowała, że analiza przeprowadzona przez zespół ekspertów z ALAB laboratoria, wskazuje na wysokie ryzyko, że dane osobowe, w tym imiona i nazwiska, numery PESEL, daty urodzenia, adresy zamieszkania oraz wyniki badań laboratoryjnych, mogły zostać bezprawnie uzyskane przez osoby trzecie.

„W związku z powyższym wdrożono awaryjne procedury bezpieczeństwa i komunikacji zmierzające do likwidacji skutków ataku oraz ustalenia zakresu szkód, jednocześnie informując administratorów, których dane zostały powierzone spółce do przetwarzania" - zaznaczono w opublikowanym komunikacie.

Firma zgłosiła również naruszenie do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych i powiadomiła odpowiednie instytucje, w tym CERT Polska, Ministerstwo Zdrowia, Centrum E-Zdrowia oraz policyjne Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.

„Równolegle wdrożono procedury wewnętrznego i zewnętrznego audytu bezpieczeństwa danych osobowych oraz uruchomiono monitoring sieci Internet pod kątem możliwego upublicznienia nielegalnie pozyskanych danych” - napisano.

Konsekwencje tego incydentu dla klientów mogą być dalekosiężne. Wśród potencjalnych zagrożeń wymienia się między innymi możliwość wyłudzenia kredytów, dostępu do świadczeń zdrowotnych, wykorzystania danych do celów przestępczych, czy nawet kradzieży tożsamości. Aby zaradzić tym zagrożeniom, spółka rekomenduje klientom założenie konta w systemie informacji kredytowej, zachowanie szczególnej ostrożności przy udostępnianiu danych osobowych, zgłaszanie wszelkich podejrzeń o naruszenie danych do właściwych organów oraz zastrzeżenie numeru PESEL w serwisie mobywatel.gov.pl.

Hakerzy ujawnią kolejne dane?

O sprawie jako pierwszy poinformował w poniedziałek (27 listopada) serwis Zaufana Trzecia Strona. Dziennikarze serwisu ustalili, że grupa hakerska RA World opublikowała na swoim blogu informację o włamaniu do firmy ALAB, a także próbkę wykradzionych danych, zawierającą wyniki ponad 50 tys. badań medycznych.

Serwis podaje, że według hakerów firma nie przekazała im okupu, dlatego też opublikowali część posiadanych przez siebie danych. Grożą zarazem, że opublikują pełny zbiór, jeżeli do 31 grudnia firma nie spełni ich żądań.

ZOBACZ:

 

Liczba wyświetleń:

232

Skomentuj

Paweł Kikosicki po dwóch latach odchodzi ze stanowiska dyrektora Centrum e-Zdrowia. Poinformował o tym w mediach społecznościowych. - Po ponad 2 latach nadszedł czas pożegnać się z Centrum e-Zdrowia. To był bardzo intensywny okres, w trakcie którego...
18 mln – tylu użytkowników aktywowało Internetowe Konto Pacjenta. To oznacza, że blisko połowa Polek i Polaków korzysta z IKP - poinformowało Centrum e-Zdrowia. „Te dane potwierdzają, że wygodne, łatwe w obsłudze i intuicyjne narzędzia e-zdrowia...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...