Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Nowoczesne rozwiązania w zakresie telemedycyny i e-zdrowia finansowane z Funduszy Norweskich

Polscy i norwescy eksperci opracowali modele procedur telemedycznych w sześciu obszarach: kardiologii, geriatrii, psychiatrii, położnictwa, diabetologii i chorób przewlekłych. Rozwiązania są obecnie testowane w ramach projektów pilotażowych w wybranych placówkach w całym kraju.

Program „Zdrowie” realizowany przez Ministerstwo Zdrowia jako Operatora Programu jest jednym z ważniejszych przedsięwzięć w dziedzinie ochrony zdrowia w Polsce. Jest on realizowany w ramach III edycji Funduszy Norweskich w Polsce. Umowa na ten Program została podpisana we wrześniu 2019 roku.

Głównym celem programu jest zmniejszenie nierówności w dostępie do opieki medycznej oraz podniesienie standardów świadczeń zdrowotnych w Polsce. Realizacja Programu zakłada szereg działań, które mają na celu poprawę jakości i efektywności polskiego systemu opieki zdrowotnej.

W ramach Programu „Zdrowie” realizowany jest m.in. projekt predefiniowany "Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu poprzez stosowanie rozwiązań telemedycyny i e-zdrowia", Projekt jest innowacyjnym przedsięwzięciem, które ma na celu poprawę dostępności i jakości opieki zdrowotnej dla wszystkich grup społecznych. Beneficjentem projektu jest Departament Innowacji w Ministerstwie Zdrowia, natomiast partnerem projektu jest Norweskie Centrum Badań nad e-Zdrowiem w Tromsø (Norwegia).

W ramach projektu polscy i norwescy eksperci opracowali modele procedur telemedycznych w sześciu obszarach: kardiologii, geriatrii, psychiatrii, położnictwa, diabetologii i chorób przewlekłych. Opracowane rozwiązania są obecnie testowane w ramach projektów pilotażowych w wybranych placówkach w całym kraju.

„To ogromne ułatwienie np. dla osób mieszkających w odległych miejscowościach, gdzie dostęp do specjalistów jest ograniczony. Dzięki temu rozwiązaniu, wszyscy pacjenci niezależnie od miejsca zamieszkania, którym trudno jest się poruszać, czy dla których wizyta w placówce medycznej wiąże się z niepotrzebnym stresem mogą korzystać z opieki zdrowotnej” - czytamy w komunikacie resortu zdrowia.

Projekt zakłada również szereg działań, których celem jest edukacja społeczeństwa na temat korzyści wynikających z telemedycyny i e-zdrowia. Mieszkańcy Polski niejednokrotnie nie mają wystarczającej wiedzy na temat możliwości, jakie daje im ten rodzaj opieki medycznej. Dlatego projekt zakłada szerzenie wiedzy na temat telemedycyny wśród społeczeństwa oraz szkolenia dla personelu medycznego, aby ułatwić im korzystanie z tych nowoczesnych rozwiązań.

 

Źródło: zdrowie.gov.pl

Liczba wyświetleń:

704

Skomentuj

23 sierpnia 2024 roku zmieni się sposób tworzenia, obsługi i dostępu do wniosków oraz ksiąg rejestrowych w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (RPWDL). Zmiana dotyczy RPWDL 1.0 oraz RPWDL 2.0. Będzie mieć wpływ na korzystanie z...
W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiły się dwa nowe dokumenty: Prawo Wykonywania Zawodu Lekarza oraz Prawo Wykonywania Zawodu Lekarza Dentysty. Nowe dokumenty zostały wprowadzone we współpracy z Naczelną Izbą Lekarską i Ministerstwem Cyfryzacji....
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...