Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Emocje monitorowane przez opaskę na rękę

Inżynierowie z PW i medycy opracowali opaskę na nadgarstek wraz z aplikacją do monitorowania stanu emocjonalnego.

Urządzenie Track Your Mental ma pomagać w dbaniu o zdrowie psychiczne, być narzędziem profilaktyki oraz wspomagania nauki czy efektywności osobistej. Opaska śledzi biomarkery emocjonalne, a następnie przekazuje dane do aplikacji.

"Tak, jak opaski fitnessowe pomagają dbać o kondycję fizyczną, tak my skupiamy się na dobrostanie psychicznym. Naszym celem jest wczesne wykrywanie sygnałów mogących sugerować występowanie epizodów depresyjnych czy ataków paniki, dzięki monitorowaniu m.in. intensywności i częstości występowania lęków czy stresu oraz czasu powrotu do normalnego stanu" – mówi w imieniu zespołu projektowego Piotr Stajura, cytowany na stronie Politechniki Warszawskiej.

Dodaje, że system w sposób ciągły analizuje sygnały z ciała i dostarcza dane w czasie rzeczywistym wraz z przeznaczonymi dla konkretnego użytkownika propozycjami działań, które mogą pomóc w odzyskaniu równowagi wewnętrznej i ustaleniu źródła niepokojących sygnałów.

"Dążymy do tego, by dzięki naszej technologii każdy mógł trafniej identyfikować i zarządzać własnym stanem emocjonalnym, zanim pojawi się konieczność interwencji specjalisty" – mówi Piotr Stajura. Zastrzega, że Track Your Mental nie jest elektronicznym lekarzem czy psychologiem i nie ma zastąpić fachowców. Może jednak pomóc interweniować, gdy z organizmem dzieje się coś niepokojącego, a co za tym idzie – zminimalizować ryzyko wystąpienia zachowań destrukcyjnych czy długotrwałego i kosztownego leczenia.

Twórcy widzą również szanse na wykorzystanie systemu przez specjalistów. "Stały monitoring stanu emocjonalnego faktycznie może przyczynić się do lepszej diagnostyki zaburzeń psychicznych, a także pomagać w prowadzeniu samej terapii, dostarczając obiektywnych informacji na temat postępu leczenia" – mówi psychiatra i pediatra lek. Paweł Kukiz-Szczuciński, który współpracuje przy projekcie.

Dodaje, że taki monitoring może dostarczać informacji również pediatrom, kardiologom czy ginekologom, którzy często są pierwszym kontaktem pacjenta - i nieraz mają do czynienia z objawami psychosomatycznymi.

Lek. Paweł Kukiz-Szczuciński dodaje, że samoświadomość jest ważnym aspektem w leczeniu zaburzeń. A bransoletka monitorująca dostarcza użytkownikowi informacje, które pozwalają podejmować działania służące poprawie dobrostanu i unikania zachowań czy sytuacji, które ten stan pogarszają.

Jego zdaniem system może się też sprawdzić u osób już zdiagnozowanych jako wspomaganie klasycznego leczenia, np. przy depresji, napadach lęków, chorobie dwubiegunowej czy schizofrenii.

Piotr Stajura podaje przykład osoby, która zauważyła na swojej opasce fitnessowej niepokojące wyniki: co tydzień, w określony dzień i o określonej godzinie, znacznie wzrastało jej tętno i ciśnienie. Okazało się, że danego dnia ma spotkania z zespołem i z toksycznym współpracownikiem. Na konsultacji stwierdzono, że objawy psychosomatyczne pojawiają się już dzień wcześniej (problemy żołądkowe i ze snem – tego opaska nie pokazała). "I tak zaczęliśmy sprawdzać, jak taki stres może się objawiać i jak go można zbadać. Okazało się, że sam puls nie jest najlepszym biomarkerem, więc nie wchodziło w grę skorzystanie z dostępnych rozwiązań" – relacjonuje.

Nad projektem pracują również inni absolwenci Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW, m.in. Michał Waśkiewicz i Adrian Łostowski. W ciągu dwóch lat zespół analizował badania, możliwości techniczne oraz możliwości wdrożenia, a także grupy docelowe zainteresowanie rozwiązaniem. Powstał prototyp urządzenia, które pokazuje zmiany stanu emocjonalnego. W kolejnym etapie będzie ono miniaturyzowane i projektowane jako docelowe urządzenie we współpracy z firmą Elwas. Twórcy opaski prowadzą rozmowy z inwestorami indywidualnymi oraz funduszami VC, aby wprowadzić rozwiązanie na rynek, potrzebne jest bowiem zewnętrzne finansowanie.

Zespół Track Your Mental zakwalifikował się do Konkursu Start-Up-Med. Na ich projekt można oddać głos poprzez stronę konkursu. Konkurs odbywa się w ramach IX Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress, 7-8 marca w Katowicach oraz on-line).

 

Źródło: naukawpolsce.pl

Liczba wyświetleń:

754

Skomentuj

Aplikacja mojeIKP została wyróżniona tytułem „champion WSIS” w kategorii „ICT applications: benefits in all aspects of life – E-health”. Tym samym znalazła się wśród pięciu najlepszych projektów w tej kategorii. A konkurencja była duża. Łącznie do...
Centrum e-Zdrowia zaprasza przedstawicieli dostawców oprogramowania dla sektora ochrony zdrowia do udziału w warsztatach poświęconych pracy nad nową odsłoną serwisu ezdrowie.gov.pl. Celem prac nad nową wersją ezdrowie.gov.pl jest stworzenie serwisu,...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...