Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Teleopaski dla mieszkańców Łódzkiego

Co najmniej 8 tysięcy teleopasek trafi do seniorów i osób chorych z województwa łódzkiego. Urządzenia zapewnią całodobowy monitoring podstawowych funkcji życiowych oraz możliwość wezwania pomocy w sytuacjach nagłych. O projekcie realizowanym przez Samorząd Województwa Łódzkiego opowiedział w czwartek (4 kwietnia) wicemarszałek Piotr Adamczyk.

Projekt jest skierowany do osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu z powodu chorób otępiennych, w tym choroby Alzheimera. To pomoc dla seniorów w wieku powyżej 65 roku życia oraz osób, które mają przynajmniej dwie zdiagnozowane choroby przewlekłe np. chorobę serca i nerek.

- Aby otrzymać opaskę należy posiadać dokument potwierdzający, że dana osoba potrzebuje wsparcia w codziennym funkcjonowaniu - mówił Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego - Może on być wystawiony przez lekarza prowadzącego na przykład z Podstawowej Opieki Zdrowotnej, neurologa lub kardiologa.

Teleopaski umożliwią zdalne monitorowanie podstawowych parametrów życiowych. - Będą kontrolować m.in. lokalizacje danej osoby, puls, tętno, temperaturę ciała i saturację. Zapewnią możliwość szybkiego reagowania na sytuacje kryzysowe w przypadku nagłego upadku lub innych symptomów złego stanu zdrowia. Wyposażone są także w przycisk SOS – mówił Robert Sobczak, prezes Inwestycji Medycznych dla Łódzkiego. - Niezwykle ważną funkcją jest lokalizacja, co jest szczególnie istotne w kontekście poszukiwań zaginionych.

Seniorzy, którzy nie zmagają się z chorobami otępiennymi, zostaną przeszkoleni z obsługi teleopasek. Nauczą się jak działają urządzenia i jak wezwać pomoc. Opiekunowie osób cierpiących na choroby otępienne również zostaną przeszkoleni. To bardzo ważne wsparcie. Przewidziane są szkolenia dla tysiąca opiekunów z podstawowej opieki nad chorymi i osobami potrzebującymi pomocy na co dzień.

Koszt projektu to 20 mln zł, z czego większość pochodzi z funduszy unijnych.

 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Liczba wyświetleń:

897

Skomentuj

23 sierpnia 2024 roku zmieni się sposób tworzenia, obsługi i dostępu do wniosków oraz ksiąg rejestrowych w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (RPWDL). Zmiana dotyczy RPWDL 1.0 oraz RPWDL 2.0. Będzie mieć wpływ na korzystanie z...
W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiły się dwa nowe dokumenty: Prawo Wykonywania Zawodu Lekarza oraz Prawo Wykonywania Zawodu Lekarza Dentysty. Nowe dokumenty zostały wprowadzone we współpracy z Naczelną Izbą Lekarską i Ministerstwem Cyfryzacji....
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...