Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Flagowe programy Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

12 flagowych projektów - m.in. programy dot. nowoczesnej medycyny i biotechnologii - znalazło się w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Dokument przedstawił na stronie internetowej resort rozwoju.

Przyjęte przez rząd projekty - jak zaznaczono - mają służyć powstaniu produktów o istotnej użyteczności dla realizacji celów Strategii. Interwencja publiczna ma wspierać określony sektor lub branżę, aby mogły one zaistnieć na rynku i pozytywnie wpłynąć na gospodarkę oraz na realne bądź prognozowane zapotrzebowanie rynku.

"Realizacja projektów flagowych wymaga współdziałania szeregu podmiotów prywatnych i publicznych. Obejmuje szereg działań w różnych fazach realizacji – od momentu badań, komercjalizacji, produkcji, po wejście na międzynarodowe rynki" - tłumaczy się w SOR.

Działania państwa będą skoncentrowane na tworzeniu systemu zachęt o charakterze prawnym, organizacyjnym i inwestycyjnym, dla opracowania projektów i ich wdrożenia. Do realizacji projektów flagowych będą ustanawiane zespoły zadaniowe (projektowe) oraz powoływani liderzy czy kierownicy projektów, odpowiedzialni za ich realizację, zgodnie z założeniami harmonogramu przyjętego przez rząd.

W obszarze zdrowia przewiduje się trzy projekty: "Telemedycyna", "Centrum Rozwoju Biotechnologii" oraz "Polskie wyroby medyczne".

Projekt "Telemedycyna" ma pobudzać rozwój nowoczesnych usług i produktów medycznych. Rozwój usług ma nastąpić przy wykorzystaniu innowacyjnych technologii komunikacyjnych. "Telemedycyna" będzie służyć przygotowaniu innowacyjnych produktów (usług i technologii), które poprawią dostęp do specjalistycznych usług medycznych.

"Centrum Rozwoju Biotechnologii" ma budować pozycję Polski jako europejskiego ośrodka zaawansowanych zamienników leków i leków biopodobnych. Według Strategii centrum wspomoże rozwój polskich firm w produkcji nowoczesnych leków i ekspansji na globalne rynki.

Projekt "Polskie wyroby medyczne" ma natomiast wspierać badania i rozwój oraz komercjalizację wyrobów medycznych. Jako wyroby medyczne Strategia wymienia m.in. polskiego robota medycznego, sztuczne narządy, rozwiązania w zakresie oprogramowania, systemy wspomagania lub zastępowania zmysłów.


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Liczba wyświetleń:

956

Skomentuj

Służby Narodowego Funduszu Zdrowia zajmujące się bezpieczeństwem informatycznym wykryły wzmożoną aktywność systemu informatycznego dwóch podmiotów medycznych. Chodzi o wysyłanie zapytań do bazy eWUŚ. Zapytania nie dotyczyły danych medycznych. Sprawą...
Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...