Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

KE doceniła polski wynalazek do diagnostyki bezdechu sennego

Komisja Europejska przyznała właśnie Inteliclinic, jako jedynej polskiej firmie, prestiżowy grant Fazy 2 z SME Instrument w ramach programu Horyzont 2020. Dofinansowanie pozwoli polskiej spółce wprowadzić na rynek pierwsze na świecie urządzenie do przesiewowego badania snu i bezdechu sennego.

Horyzont 2020 jest największym w historii Unii Europejskiej programem dofinansowania badań naukowych i rozwoju innowacji. W budżecie programu realizowanego w latach 2014-2020 znajduje się rekordowe 80 miliardów euro. Dotychczas w całej Unii Europejskiej zostało złożonych ponad 19 tysięcy wniosków o finansowanie z programu Horyzont 2020 SMEI. Inteliclinic jest jedyną polską firmą, która uzyskała grant w styczniowym rozdaniu. Tylko 7 polskich firm zdobyło finansowanie z Fazy 2 programu.

"Komisja Europejska doceniła potencjał urządzenia nagradzając je grantem z prestiżowego SME Instrumentu. Jest to duży sukces w Europie, bo tylko około 4% aplikujących firm może się tym pochwalić” - zaznacza Alicja Grzegorzek założycielka Zafiro Solutions, firmy która pomogła w opracowaniu wniosku do programu.

Inteliclinic to polski start-up, o którym głośno zrobiło się już 3 lata temu, kiedy to młodzi przedsiębiorcy zebrali prawie pół miliona dolarów podczas kampanii crowdfundingowej na platformie Kickstarter. W kwietniu 2016 roku inteligentna maska do spania Neuroon, która mierzy jakość snu na podstawie fal mózgowych, została dostarczona do wszystkich osób, które wsparły projekt. Maska Neuroon zdobywa światowe rynki i jest kupowana przede wszystkim przez klientów z Japonii, Stanów Zjednoczonych czy Hong Kongu.

Neuroon składa się z trzech elementów: wygodnej maski z miękkiego hipoalergicznego materiału, smartpacka (części inteligentnej) zawierającego elementy elektroniczne urządzenia powleczonego atestowanym medycznie silikonem oraz aplikacji mobilnej Neuroon do obsługi maski. Aplikacja mobilna komunikuje się z maską za pomocą łącza Bluetooth.

"Przykład Inteliclinic potwierdza, że Polska ma gigantyczny potencjał w tworzeniu start-upów nie na skalę krajową, ale o wymiarze europejskim czy nawet światowym” - skomentował członek zarządu Inteliclinic Sylwester Biernacki, prezes i akcjonariusz notowanej na GPW spółki ATM S.A.

Dzięki otrzymanym 7 milionom złotych Inteliclinic przeprowadzi badania kliniczne i wyprodukuje nowe urządzenie medyczne, bazujące na technologii maski Neuroon, którego zadaniem będzie automatyczna, przesiewowa diagnostyka zaburzeń snu, w szczególności bezdechu sennego.

Bezdech senny to choroba spowodowana powtarzającymi się wielokrotnie w czasie snu epizodami zatrzymania oddychania lub jego znacznego spłycenia. Szacuje się, że problem dotyczy ponad 1,5 mln Polaków. Ocenia się, że klinicznie istotny bezdech występuje u około 24% dorosłych mężczyzn i 9% kobiet na świecie.

"Bezdech senny, objawiający się niekiedy wyłącznie zwyczajnym chrapaniem, jest niebezpieczny ze względu na swoje ukryte skutki. Badania wykazały wyraźny wpływ bezdechu sennego na podwyższenie ryzyka wystąpienia, między innymi, nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu, czy impotencji u mężczyzn” - dodaje lek. Kamil Adamczyk, dyrektor zarządzający Inteliclinic.

Czas trwania projektu wynosi 2 lata i ma zakończyć się komercjalizacją produktu.


Źródło: Inteliclinic

Liczba wyświetleń:

1 327

Skomentuj

Służby Narodowego Funduszu Zdrowia zajmujące się bezpieczeństwem informatycznym wykryły wzmożoną aktywność systemu informatycznego dwóch podmiotów medycznych. Chodzi o wysyłanie zapytań do bazy eWUŚ. Zapytania nie dotyczyły danych medycznych. Sprawą...
Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...