Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

W Senacie odbyła się konferencja poświęcona nowoczesnym technologiom medycznym

8 maja 2017 roku w Senacie młodzi lekarze i naukowcy ze znanych polskich ośrodków naukowych i klinicznych prezentowali innowacyjne rozwiązania, stosowane w różnych dziedzinach medycyny. Konferencję „Nowoczesne technologie medyczne i ich wpływ na profilaktykę oraz codzienną praktykę kliniczną w polskiej służbie zdrowia” zorganizowano z inicjatywy marszałka Stanisława Karczewskiego i przewodniczącego Komitetu Nauk Klinicznych PAN prof. Henryka Skarżyńskiego.

„Polska medycyna jest nowoczesna. Chcemy pokazać, że dzieje się w niej wiele dobrego” – mówił marszałek Senatu, otwierając konferencję. Wyraził nadzieję, że polską marką będzie także nauka, której osiągnięcia przełożą się na sukcesy gospodarcze. Marszałek Stanisław Karczewski przypomniał też, że to już kolejne spotkanie w Senacie poświęcone najnowszym technologiom medycznym.

Podczas konferencji przedstawiono następujące programy i nowoczesne techniki medyczne: laboratorium cyfrowej patologii – ogólnopolski zintegrowany system informatyczny badań naukowych, diagnostyki i edukacji w hematoonkologii, bazujący na kompleksowej cyfryzacji w patomorfologii (prof. Przemysław Juszczyński, Instytut Hematologii i Transfuzjologii), Remedizer – program zdalnej opieki nad pacjentami z mechanicznym wspomaganiem serca (dr Paweł Litwiński, Instytut Kardiologii w Warszawie), program identyfikacji osób z wysokim ryzykiem zachorowania na raka piersi i jajnika, oparty na testach genetycznych wykrywających mutacje charakterystyczne dla populacji polskiej (Karolina Prajzendanc, Pomorski Uniwersytet Medyczny), radioterapia protonową wiązką skanującą (dr inż. Liliana Stolarczyk, Instytut Fizyki Jądrowej), hipofrakcjonowanie radioterapii przedoperacyjnej mięsaków tkanek miękkich(dr Hanna Koseła-Paterczyk, Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie), najnowsze osobiste pompy insulinowe i systemy do ciągłego monitorowania glikemii (prof. Tomasz Klupa, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego), roboty w chirurgii onkologicznej (lek. med. Mateusz Szewczyk, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Wielkopolskie Centrum Onkologii), rezonans magnetyczny w diagnostyce raka prostaty (dr Katarzyna Sklinda, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie), urządzenie do perfuzji wątroby (dr Maciej Krasnodębski, Warszawski Uniwersytet Medyczny), najnowsze techniki operacyjne jaskry (dr Anna Byszewska, Wojskowy Instytut Medyczny), nowy model prognostyczny utraty masy ciała u pacjentów z otyłością olbrzymią poddawanych zabiegom bariatrycznym (lek. med. Michał Janik, Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie), przeznaczyniowe zamknięcie uszka lewego przedsionka zapobiegające udarowi mózgu u chorych z migotaniem przedsionków (dr Radosław Pracoń, Instytut Kardiologii w Warszawie), test skriningowy na obecność onkogennych typów wirusów HPV, oparty na technologiach LNA, wykorzystywany w profilaktyce i wczesnym wykrywaniu raka szyjki macicy (dr Katarzyna Kokoszyńska-Brejnakowska, Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie).

Mówiono o badaniach okulometrycznych i neuroobrazowych u pacjentów chorych na schizofrenię i chorobę dwubiegunową (lek. med. Adrian Chrobak, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego) oraz przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania zaburzeń słuchu (dr Piotr Skarżyński, Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach), a także zastosowaniu rozszerzonej rzeczywistości w planowaniu zabiegów kardiologii interwencyjnej (dr Maksymilian Opolski, Instytut Kardiologii w Warszawie) czy o heteroprzeszczepach nowotworów pacjentów i mysich awatarach w badaniach onkologicznych (lek. wet. Magdalena Cybulska, Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie).

Uczestnicy konferencji wysłuchali ponadto referatu jednego z 10 laureatów tegorocznej edycji konkursu Supertalenty w medycynie ‒ Krzysztofa Tomaszewskiego z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, członka International Evidence-Based Anatomy Working Group, poświęconego wykorzystaniu koncepcji Evidence-Based Anatomy w naukach medycznych.


Źródło: Senat RP

 

Liczba wyświetleń:

455

Skomentuj

Senatorowie przyjęli nowelizację ustawy, która zakłada wydłużenie okresu, w którym możliwe jest wystawianie zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy w formie papierowej - z 30 czerwca 2018 r. do 30 listopada. Za głosowało 64 senatorów, przeciw...
W Ministerstwie Zdrowia powołano Radę Informatyzacji, która ma m.in. opiniować projekty informatyczne i monitorować ich wdrażanie. Do zadań rady należy m.in.: opiniowanie planowanych lub realizowanych projektów informatycznych w sektorze ochrony...
Najważniejszą nowością, która w ostatnim czasie pojawiła się w Gabinecie drWidget, jest możliwość wgrania zdalnego certyfikatu ZUS do programu i korzystania z niego „w chmurze”. To istotne udogodnienie dla osób podpisujących e-ZLA właśnie przy użyciu...
Bezpłatny webinar dla okulistów, poświęcony Elektronicznej Dokumentacji Medycznej to idealna okazja, by przyswoić solidną porcję wiedzy i poznać najnowsze rozwiązania technologiczne, usprawniające codzienną pracę lekarzy. Na webinar serdecznie...