Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Cyfryzacja potrzebna służbie zdrowia

„Potrzebujemy znacznie więcej telemedycyny, diagnozowania w ambulatorium lub domu pacjenta, a także zdecydowanie szybszego transferu danych i analiz” – twierdzi prof. Dariusz Dudek, kardiolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Informatyzacja służby zdrowia była jednym z tematów poruszanych podczas VIII Forum Ochrony Zdrowia.

Wspomniane wydarzenie było częścią XXVII Forum Ekonomicznego, odbywającego się w dniach 5-7 września w Krynicy-Zdroju. Od 2010 roku Forum Ochrony Zdrowia umożliwia wymianę doświadczeń i prezentację koncepcji zarządzania systemem ochrony zdrowia. Biorą w nim udział eksperci, lekarze, dyrektorzy placówek medycznych, przedstawiciele rządu, instytucji międzynarodowych i jednostek samorządu terytorialnego oraz kadra zarządzająca przemysłem farmaceutycznym.

Podczas VIII Forum Ochrony Zdrowia zostały poruszone takie tematy, jak sieci szpitali, finansowanie systemu ochrony zdrowia, rozwój przemysłu farmaceutycznego, e-zdrowie w systemie opieki nad pacjentem oraz przełomowe terapie w leczeniu chorób rzadkich. Jak zauważył prof. Łukasz Szumowski, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, pieniądze przeznaczone na zdrowie powinny być lokowane w sposób optymalny, np. w nowe technologie, takie jak rozwiązania telemedycyny, nad którymi trwają prace w Ministerstwie Zdrowia i Ministerstwie Cyfryzacji.

Według prof. Dudka kluczem do sukcesu jest wdrożenie technologii informatycznej, umożliwiającej optymalizowanie ścieżek pacjentów. Natomiast prof. Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, dodał, że konieczne jest włożenie dużego wysiłku w informatyzację placówek szpitalnych. Na razie tylko 20-25% takich placówek zakończyło cyfryzację.

Odpowiedzią na rosnące potrzeby służby zdrowia i pacjentów jest oczywiście Gabinet drWidget. Z oprogramowania korzysta już kilkanaście tysięcy lekarzy. Oni przekonali się, że cyfryzacji nie trzeba się bać – odpowiedni program pozwala użytkownikowi pracować szybciej i wygodniej niż do tej pory, a przy tym, ze względu na prostą, intuicyjną obsługę, nie wymaga czasochłonnych wdrożeń.

Lekarze korzystający z Gabinetu drWidget już dziś mają dostęp do pełnej funkcjonalności Elektronicznej Dokumentacji Medycznej. Błyskawicznie wystawiają dokumenty w formie elektronicznej, takie jak e-ZLA, recepta czy zalecenie. Posiadają szybki wgląd w pełną dokumentację pacjenta, komfortowo przeprowadzają każdą wizytę, a także sprawnie zarządzają swoją placówką medyczną.

Co istotne, użytkownicy programu nie tracą miejsca na serwerze, bowiem wszystkie dane zapisane są w „chmurze”. Dodatkowo dzięki temu rozwiązaniu lekarz może przeglądać dokumentację pacjenta w dowolnym miejscu – wystarczy dostęp do internetu i komputera (albo aplikacji mobilnej Gabinet drWidget).

 

Źródła:
Puls Medycyny, nr 13 z 20 września 2017
www.forum-ekonomiczne.pl

Liczba wyświetleń:

768

Skomentuj

Nowe szablony dawkowania leków proponowane przez informatyków Centrum e-Zdrowia zagrażają zarówno pacjentom, jak i lekarzom – alarmują w piśmie do Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. – Nie do przyjęcia...
Służby Narodowego Funduszu Zdrowia zajmujące się bezpieczeństwem informatycznym wykryły wzmożoną aktywność systemu informatycznego dwóch podmiotów medycznych. Chodzi o wysyłanie zapytań do bazy eWUŚ. Zapytania nie dotyczyły danych medycznych. Sprawą...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...