Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Pacjenci chcą nowoczesnych rozwiązań

Fundacja My Pacjenci wraz Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) oraz portalem www.znanylekarz.pl przeprowadziła wśród pacjentów i obywateli sondaż on-line dotyczący ich opinii i oczekiwań od rozwiązań z obszaru e-zdrowia. Badanie pokazuje, że pacjenci oczekują upowszechnienia nowoczesnych rozwiązań.

Celem badania opinii pacjentów i obywateli było określenie ich postaw wobec takich aspektów e-zdrowia jak korzystanie z narzędzi e-zdrowia czy oczekiwania od e-recepty. Sondaż pokazuje, że potencjał Internetu w kontekście potrzeb i gotowości korzystania z niego przez pacjentów jest w Polsce niewykorzystany – pacjentów chcących korzystać z niego jest znacznie więcej niż faktycznie korzystających.

W okresie ostatniego roku 3⁄4 respondentów korzystało z Internetu w celach związanych ze zdrowiem. Poszukiwanie przez Internet świadczeniodawców cieszących się dobrą opinią, umawianie wizyt czy odbiór wyników badań stał się standardem dostępnym w placówkach głównie prywatnego sektora opieki zdrowotnej.

Potencjał portalu NFZ dla pacjentów pozostaje niewykorzystany – korzysta z niego tylko niewielki odsetek badanych (15%) a chciałoby korzystać prawie 50% z nich.

Pacjenci oczekują upowszechnienia rozwiązań takich jak umawianie wizyt przez Internet (90% respondentów), odbieranie wyników badań dodatkowych (83%), wyszukiwanie i lokalizowanie świadczeniodawcy (79%), dostarczenie informacji o jakości opieki u wybranego świadczeniodawcy (68%) oraz informacji o dostępności leku w aptece (64% respondentów).

Autorzy raportu wskazują, że respondenci dostrzegają liczne korzyści wynikające z udostępnienia systemu informatycznego gromadzącego informacje o wszystkich stosowanych przez pacjenta lekach na receptę. Jako główną korzyść z wdrożenia rozwiązania e-recepty postrzegają poprawę bezpieczeństwa leczenia wynikającą z możliwości poinformowania pacjenta i lekarza, że został przepisany lek, którego nie powinno się stosować z innymi lekami zażywanymi przez pacjenta a także możliwość przedłużenia recepty bez konieczności wizyty u lekarza czy wydruk aktualnej listy leków, które pacjent zażywa.

Badania pokazuje, że pacjenci są także zainteresowani uzyskaniem od systemu informacji, jak można zmniejszyć prywatne wydatki na leki stosując tańsze odpowiedniki, czy w której aptece w okolicy znajduje się poszukiwany przez nich lek, najlepiej poprzez łatwo dostępną internetową wyszukiwarkę.

Ponad połowa respondentów uważa, że informacji o dostępności leku w okolicznych aptekach powinien udzielać farmaceuta w każdej aptece. Zmienia się świadomość pacjentów i aż połowa z nich pozytywnie ocenia rozwiązanie, w którym leki są dostarczane bezpośrednio do domu pacjenta.

Autorzy badania podkreślają, że rozwiązania z obszaru e-zdrowia powinny mieć status działań priorytetowych dla administracji publicznej. Należy dołożyć wszelkich starań, żeby ich wdrożenie nie było w dalszym ciągu odraczane i żeby nie napotykało na utrudnienia.

Pełen tekst raportu projektu Razem dla Zdrowia można znaleźć na stronie internetowej Fundacji MY PACJENCI.

 


Źródło: Fundacja MY PACJENCI

 

Liczba wyświetleń:

900

Skomentuj

Służby Narodowego Funduszu Zdrowia zajmujące się bezpieczeństwem informatycznym wykryły wzmożoną aktywność systemu informatycznego dwóch podmiotów medycznych. Chodzi o wysyłanie zapytań do bazy eWUŚ. Zapytania nie dotyczyły danych medycznych. Sprawą...
Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...