Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

E-zdrowie oczami Polaków

Na wizytę zapiszemy się przez internet, historia chorób i wyniki badań pacjenta będą dostępne w specjalnym e-systemie, a lekarz wystawi elektroniczną receptę. Tak zdaniem Polaków będzie wyglądała publiczna służba zdrowia za 10 lat. Co jeszcze się zmieni?

Odpowiedź znajdziemy w raporcie „E-zdrowie oczami Polaków”, który zawiera wyniki badania opinii przeprowadzonego w dniach 6-7 czerwca br. na zlecenie firmy LekSeek Polska. Reprezentatywna grupa 1000 osób wzięła udział w badaniu metodą wywiadów on-line (CAWI).

W pierwszej kolejności warto zauważyć, że zdaniem Polaków obecny system e-zdrowia pozostawia wiele do życzenia. 65,2% uczestników badania ocenia stan telemedycyny w Polsce jako słabo albo bardzo słabo rozwinięty. Do tej pory niecałe 45% ankietowanych korzystało z możliwości rejestracji on-line na wizytę, 29% odbierało wyniki badań przez telefon/ internet, a tylko 8,8% miało styczność z aplikacją mobilną do zarządzania wizytami/ płatnościami/ receptami.

Tymczasem pacjenci są już gotowi na zmiany wiążące się z cyfryzacją służby zdrowia. Niemal 3 na 4 osoby chciałyby otrzymywać receptę lub zwolnienie drogą elektroniczną. Taką deklarację złożyły nie tylko osoby młode, lecz także starsze: 72,7% w grupie wiekowej 50+. To dobra wiadomość, zważywszy na fakt, iż starsi pacjenci są często postrzegani jako osoby stroniące od nowych technologii i niepotrafiące z nich korzystać.

Polacy optymistycznie podchodzą do cyfryzacji służby zdrowia. Zdaniem ankietowanych na skutek cyfryzacji zmniejszą się kolejki w placówkach medycznych (opinia 60,1% osób), lekarz będzie więcej czasu poświęcał pacjentowi, a nie dokumentacji i procedurom (58,7%), zaś konsultacje odbędą się nawet z dużego dystansu (49,7%). Taką przyszłość przewidują uczestnicy badania. A jak jest obecnie?

Prawie 3/4 ankietowanych uważa, że wypełnianie dokumentacji medycznej zajmuje za dużo czasu. Według badanych podczas przeciętnej wizyty lekarz traci aż 16 minut na sprawy organizacyjne, takie jak szukanie historii choroby, wypisywanie recept i zwolnień, uzupełnianie danych osobowych. Jeżeli wizyta trwa 20 minut (a w przypadku tych refundowanych często także krócej), to na zbadanie pacjenta pozostają już tylko 4 minuty.

Jak można usprawnić codzienną pracę lekarzy? Zdaniem uczestników badania najlepszym usprawnieniem byłby zintegrowany system ze wszystkimi wynikami i historią chorób pacjenta. Ankietowani uważają, że taki system będzie w użyciu za 10 lat.

Przypomnijmy, że już w połowie 2018 roku ZUS całkowicie wyeliminuje tradycyjne, papierowe zwolnienia lekarskie. Natomiast, jeżeli chodzi o projekt P1, wystawianie recept w formie elektronicznej stanie się obowiązkowe od 1 stycznia 2020 roku, zaś skierowań – rok później.

Mając na uwadze problemy zarysowane przez raport „E-zdrowie oczami Polaków” oraz powoli zbliżającą się cyfryzację służby zdrowia, warto zauważyć, że na rynku jest dostępne oprogramowanie w pełni odpowiadające na potrzeby lekarzy i pacjentów. Oczywiście mowa o Gabinecie drWidget, czyli bezpłatnym programie do kompleksowego zarządzania placówką medyczną, który już teraz pozwala wystawiać e-zwolnienia i e-recepty, a także prowadzić kartę pacjenta w formie elektronicznej. Liczne funkcjonalności, w które został wyposażony Gabinet drWidget, sprawiają, że lekarz może skrócić czas przeznaczany na pojedynczą wizytę nawet o 10 minut. Co istotne, program jest intuicyjny i bardzo prosty w obsłudze. Nic zatem dziwnego, że stał się wyborem kilkunastu tysięcy lekarzy.

Więcej o Gabinecie drWidget można przeczytać na www.drw.pl. Tam też znajduje się wersja demo, pozwalająca wypróbować możliwości programu. Natomiast osoby zainteresowane raportem „E-zdrowie oczami Polaków” mogą zapoznać się z jego pełną treścią na „Zdrowej stronie” . Zapraszamy!

Liczba wyświetleń:

1 297

Skomentuj

Jeden login, który pozwoli na dostęp do usług online udostępnianych w publicznych platformach usług. Rozpoczęła się jego budowa. Jak poinformowało ministerstwo cyfryzacji wystartował tzw. węzeł krajowy, czyli rozwiązanie, które sprawi, że docelowo...
Sejm uchwalił w czwartek (13 września) rządową nowelizację ustawy, która zakłada, że zaświadczenie lekarskie będą mogli wystawiać asystenci medyczni. Za uchwaleniem nowelizacji głosowało 420 posłów, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od...
Podejrzewasz chorobę obturacyjną u swojego pacjenta? Nowy kalkulator dostępny w Gabinecie drWidget pomoże Ci w diagnostyce. Przeprowadź wywiad z pacjentem, uzupełniając przy tym odpowiedni formularz, a kalkulator podpowie Ci, czy pacjent może...
15 listopada 2018, Warszawa Kongres skierowany jest do osób podejmujących się trudnego tematu zarządzania placówkami medycznymi. Spotkanie ma za zadanie m. in. zachęcenie uczestników do refleksji i dyskusji nad rezultatami ich pracy oraz kierunkami...