Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Powstaje urządzenie do symulacji zabiegów dermatologicznych w technologii VR

Polska innowacyjna spółka technologiczna działająca w sektorze medycznym chce stworzyć narzędzie umożliwiające odzwierciedlenie procedur i działań jakie należy podjąć przed, w trakcie i po zabiegu dermatologicznym.

Spółka InventionMed koncentruje się na tworzeniu zaawansowanych symulatorów medycznych wykorzystujących technologię virtual reality (VR) oraz rozbudowie innowacyjnej na skalę światową technologii podwójnej immersji. Pierwszym projektem rozwijanym przez Spółkę jest symulator zabiegów z zakresu dermatologii klinicznej i estetycznej – TutorDerm.

Zespół InventionMED opracował innowacyjną na skalę światową technologię tzw. podwójnej immersji, która w symulatorach medycznych rozwiązuje kluczowy dotychczas problem braku możliwości połączenia realistycznego wirtualnego otoczenia z oddziaływaniem zmysłu dotyku.

– Dotyk w wymagających precyzji zabiegach, jest elementem niezbędnym do prawidłowego kształcenia nawyków. Opracowana przez nas technologia, która umożliwia pełną kontrolę manualną nad wykonywanymi zabiegami, zapewnia odczucia bardzo bliskie zabiegom wykonywanym w rzeczywistości na pacjentach. Oznacza to, że nasze symulatory będą doskonałym narzędziem wspierającym edukację studentów medycyny, czy uzupełniającym szkoleniu specjalistów – wyjaśnia Tomasz Kierul, Prezes Zarządu InventionMed S.A.

Zjawisko podwójnej immersji technicznie polega na zastosowaniu specjalnie przygotowanych akcesoriów z wbudowanymi czujnikami, imitujących wielkością, ciężarem i materiałem standardowe narzędzia i elementy wyposażenia.

Głównym celem projektu TutorDerm jest zbudowanie symulatora umożliwiającego odzwierciedlenie procedur i działań jakie należy podjąć przed, w trakcie i po zabiegu dermatologicznym. Do 2021 r. InventionMed planuje stworzenie i komercjalizację trzech wersji symulatora.

Pierwsza wersja TutorDerm będzie poświęcona odwzorowaniu prowadzenia procedur edukacyjno-szkoleniowych w oparciu o jedno z najbardziej problematycznych w leczeniu schorzeń z zakresu dermatologii estetycznej tj. naczyniaka płaskiego i teleangiektazji. W wersji drugiej powiększony zostanie obszar ciała możliwego do przeprowadzenia zabiegu oraz dodane zostaną nowe schorzenia dermatologiczne w różnych wariantach występowania. Z kolei wersja trzecia będzie kompletnym modelem człowieka dającym również możliwość przeprowadzania diagnostyki obrazowej.

Pilotaż pierwszej wersji urządzenia planowany jest na IV kw. 2018. Komercjalizacja TutorDerm v.1 przewidywana jest na I kw. 2020 r.

 

Liczba wyświetleń:

859

Skomentuj

Służby Narodowego Funduszu Zdrowia zajmujące się bezpieczeństwem informatycznym wykryły wzmożoną aktywność systemu informatycznego dwóch podmiotów medycznych. Chodzi o wysyłanie zapytań do bazy eWUŚ. Zapytania nie dotyczyły danych medycznych. Sprawą...
Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...