Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Lekarze podzieleni w kwestii e-zwolnień

Lekarze są podzieleni w kwestii wystawiania elektronicznych zwolnień i recept – tak wynika z badania opinii, wykonanego na zlecenie LekSeek Polska i Gabinetu drWidget. 44% ankietowanych chciałoby mieć możliwość wystawiania e-recept i e-zwolnień, 29% – nie chciałoby, a 19% wyraziło swoje obawy w związku z takim rozwiązaniem.

Badanie zostało przeprowadzone metodą wywiadów telefonicznych, wspomaganych komputerowo (CATI), na reprezentatywnej grupie 200 lekarzy aktywnie wykonujących zawód. Celem badania było zebranie informacji na temat wiedzy i opinii polskich lekarzy na temat telemedycyny i e-zdrowia w Polsce.

Ankietowani zostali zapytani o definicję telemedycyny, znajomość i korzystanie z różnych form „cyfryzacji służby zdrowia”. Oceniali poziom rozwoju telemedycyny w Polsce, przewidywali, jak w przyszłości będzie wyglądała wizyta refundowana oraz wskazywali prawdopodobne korzyści wynikające z cyfryzacji.

Badanie poruszało także kwestię aktualnych warunków pracy lekarzy. Ich zdaniem, szukanie historii choroby, wypisywanie recept i zwolnień oraz uzupełnianie danych osobowych zajmuje ok. 15 minut. Zakładając, że wizyta trwa 20 minut, to na zbadanie pacjenta pozostaje zaledwie 5 minut. Jakie rozwiązania mogłyby usprawnić pracę lekarzy? Zdaniem większości respondentów (87%) w największym stopniu pomógłby zintegrowany system zawierający wszystkie dane medyczne dotyczące pacjentów.

Szybki dostęp do wszystkich danych o pacjencie zapewnia m.in. Gabinet drWidget. Ponadto, dzięki systemowi automatycznych podpowiedzi, program pozwala błyskawicznie wystawiać elektroniczne zwolnienia i recepty. Lekarze, którzy wypróbowali już możliwości Gabinetu drWidget, potwierdzają, że dzięki niemu podczas każdej wizyty można zaoszczędzić nawet 10 minut. W efekcie lekarz może poświęcić więcej czasu pacjentowi, a nie dokumentacji i procedurom.

Raport „E-zdrowie oczami Polaków”, prezentujący wyniki badania opinii lekarzy, dostępny jest na „Zdrowej stronie” [Plik PDF]. W raporcie zamieszczone są również wyniki analogicznego badania, przeprowadzonego wśród pacjentów. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Liczba wyświetleń:

1 009

Skomentuj

Służby Narodowego Funduszu Zdrowia zajmujące się bezpieczeństwem informatycznym wykryły wzmożoną aktywność systemu informatycznego dwóch podmiotów medycznych. Chodzi o wysyłanie zapytań do bazy eWUŚ. Zapytania nie dotyczyły danych medycznych. Sprawą...
Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...