Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Pierwsza e-recepta wystawiona i zrealizowana w Siedlcach!

Wprowadzanie elektronicznej recepty do polskiej służby zdrowia stało się rzeczywistością. 25 maja w siedleckim Centrum Medyczno-Diagnostycznym minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski wziął udział w inauguracji e-Recepty. Pierwszym pacjentem, któremu wystawiono jej elektroniczną wersję był prezydent miasta Wojciech Kudelski. Receptę na przepisany przez swojego lekarza rodzinnego lek, wykupił w lokalnej aptece.  

"Wprowadzając e-Recepty poprawiamy bezpieczeństwo pacjentów" - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski na konferencji poprzedzającej wystawienie pierwszej e-recepty. Podkreślił, że dzięki e-Recepcie pacjent i lekarz będą mogli prześledzić historię przyjmowanych leków, co jest ważne w procesie leczenia. "E-Recepta pozwoli lekarzowi zaoszczędzić czas i poświęcić go na rozmowę z pacjentem"– dodał.

Szef resortu zdrowia wyjaśnił, że pacjent, który będzie się konsultował z lekarzem telemedycznie, otrzyma e-receptę od razu - bez konieczności osobistego jej odbioru od lekarza. To poprawi komfort życia zwłaszcza przewlekle chorych pacjentów.  

Elektroniczna recepta to jeden z najbardziej wyczekiwanych elementów zinformatyzowanej ochrony zdrowia. Jest przekazywana pacjentowi za pośrednictwem e-maila, SMS-a lub jako wydruk informacyjny.

Od lutego trwa pilotaż programu e-Recepta, w którym bierze udział 6 placówek medycznych i 59 aptek ze Skierniewic, Siedlec oraz powiatu siedleckiego. Po zakończeniu  pilotażu - od września - system wystawiania i realizowania e-recept będzie wprowadzany stopniowo na terenie całej Polski.

Wiceminister Janusz Cieszyński, który z ramienia Ministerstwa Zdrowia nadzoruje projekt e-Recepty, podczas uroczystości podziękował całemu zespołowi za pracę nad wdrożeniem nowego rozwiązania.

Korzyści dla pacjentów, lekarzy i farmaceutów

Nowa forma wystawiania i realizowania recept przynosi korzyści przede wszystkim pacjentom. Elektronicznej recepty pacjent nie zgubi ani nie zniszczy. Gdy któregoś z przepisanych leków nie znajdzie w jednej aptece, bez problemu wykupi go w innej – bez konieczności sporządzenia odpisu przez farmaceutę. Wszystkie dane niezbędne do wykupienia leku z e-recepty są dostępne przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP), które każdy pacjent może aktywować na portalu pacjent.gov.pl.

Zniknie też problem nieczytelnych recept. Farmaceuci unikną problemów z ich realizacją, a pacjenci nie będą musieli wracać do lekarzy z prośbą o korektę. E-recepta oszczędzi też wielu wizyt przewlekle chorym, cyklicznie zgłaszającym się do lekarzy z prośbą o wypisanie kolejnej recepty na stale przyjmowane leki.

"Wdrożenie e-recepty pozwala farmaceutom uzupełnić działania lekarza w leczeniu pacjentów. Farmaceuci widząc jakieś nieprawidłowości mogą alarmować lekarzy, że należy coś zmienić w leczeniu pacjenta" – mówił podczas dzisiejszej uroczystości wiceminister zdrowia Marcin Czech.

Wystawianie elektronicznych recept pozwala oszczędzić lekarzowi nawet 30 minut dziennie (dane ze Szwecji), dzięki czemu więcej czasu może on poświęcić na badanie i kontakt z pacjentem. Śledzenie historii przepisanych leków pozwoli też lepiej monitorować . Wszystkie wystawione danemu pacjentowi e-recepty są do wglądu na Internetowym Koncie Pacjenta, także po ich wykupieniu, dzięki czemu lekarz może lepiej  monitorować terapię lekową, zapobiegać polipragmazji i interakcjom międzylekowym.

Recepty cyfrowe wprowadzono najpierw w Wielkiej Brytanii i Holandii – w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Na szeroką skalę e-recepty wprowadzono pod koniec lat dziewięćdziesiątych (np. w Danii i Szwecji), po kilku latach, stanowiły już ponad 90 proc. ogółu wystawianych recept. Mamy nadzieję, że w Polsce stopniowo osiągniemy podobne rezultaty.  Doświadczenia z innych krajów pokazują, że wprowadzenie elektronicznych recept przyniosło oszczędności dzięki zmniejszeniu liczby pomyłek, podniesieniu bezpieczeństwa pacjentów, ograniczeniu biurokracji i uszczelnieniu obrotu lekami.

Jak się przygotować

Najlepszym rozwiązaniem pozwalającym sprawnie funkcjonować w nowej rzeczywistości jest wybranie odpowiedniej aplikacji gabinetowej, która łączy wszystkie elementy cyfryzacji służby zdrowia. Dzięki temu lekarz nie musi przełączać się co chwilę z jednego programu na drugi. Taką możliwość oferuje Gabinet drWidget, przygotowany przez firmę LekSeek Polska. Program umożliwia nowoczesne zarządzanie przychodnią lub indywidualnym gabinetem, daje dostęp do baz informacji ułatwiających codzienną pracę oraz spełnia wszystkie ustawowe wymogi dotyczące Elektronicznej Dokumentacji Medycznej.

Gabinet drWidget już teraz w bardzo prosty sposób umożliwia wystawianie i drukowanie recept lekarskich, zgodnie z wytycznymi NFZ oraz obowiązującymi przepisami, a gdy tylko resort zdrowia umożliwi wystawianie e-recepty, automatycznie dostosuje się do tej funkcji i pozwoli płynnie przejść do nowych rozwiązań.

Gabinet drWidget jest również pierwszym programem w Polsce, który w pełni obsługuje wystawianie e-zwolnień, co sprawia, że korzystający z niego lekarze, w ramach jednej aplikacji mają dostęp do wszystkich funkcjonalności niezbędnych w codziennej pracy.

Chcąc korzystać z programu, wystarczy założyć konto na stronie drw.pl. Dla wszystkich zainteresowanych dostępna jest też wersja demonstracyjna (z fikcyjnymi danymi), która pozwala zapoznać się z programem i jego różnymi funkcjami. W razie pytań dotyczących dostępu do aplikacji, bezpieczeństwa danych czy jakichkolwiek innych kwestii zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami pod nr telefonu 33 445 43 45 lub drogą mailową na kontakt@drw.pl

 

Źródło: Ministerstwo Zdrowia / leksykon.com.pl

Liczba wyświetleń:

1 976

Skomentuj

Służby Narodowego Funduszu Zdrowia zajmujące się bezpieczeństwem informatycznym wykryły wzmożoną aktywność systemu informatycznego dwóch podmiotów medycznych. Chodzi o wysyłanie zapytań do bazy eWUŚ. Zapytania nie dotyczyły danych medycznych. Sprawą...
Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...