Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Serwis „Skale kardiologiczne” - w trosce o serce pacjenta

Chorobom serca, w tym również zawałowi, można zapobiec. Istnieją skale medyczne, wykorzystywane do oceny ryzyka ich wystąpienia. Łatwy dostęp do tych narzędzi zapewnia najnowszy serwis LekSeek Polska pod nazwą „Skale kardiologiczne”.

Serwis adresowany jest zarówno do lekarzy, jak i pacjentów. W wielu sytuacjach wystarczyłoby „przepuścić” przez tego typu skale aktualne wyniki badań, aby uniknąć poważnych kłopotów ze zdrowiem. Okazuje się jednak, że wiedza na temat tak użytecznych narzędzi jest wśród pacjentów niewystarczająca. Celem serwisu „Skale kardiologiczne” jest więc ich popularyzacja, a także zachęcenie pacjentów do dbałości o profilaktykę zdrowotną.

Jedną z najbardziej znanych skal, stosowanych w tej grupie chorób, jest SCORE (Systematic Coronary Risk Evaluation). Powstała pod patronatem Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, w oparciu o obserwacje populacji krajów europejskich - i do nich jest adresowana. Skala SCORE służy do oceny ryzyka zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych u danej osoby, w ciągu następnych 10 lat, na podstawie przyjętych kryteriów pomiaru. Kryteria te to: wiek, płeć, palenie tytoniu, poziom cholesterolu całkowitego oraz wartość skurczowego ciśnienia tętniczego. W oparciu o uzyskany wynik można przypisać osobę badaną do jednej z czterech grup ryzyka. W Polsce wykorzystywana jest skala Pol-SCORE. To dostosowana do populacji naszego kraju wersja skali SCORE; kryteria pomiaru pozostają w niej niezmienione.

W serwisie „Skale kardiologiczne” dostępna jest zarówno skala europejska, jak i jej polski odpowiednik. Aby dokonać obliczeń, w przypadku obydwu skal należy postąpić tak samo: wystarczy uzupełnić tzw. parametry wejściowe (czyli wymienione wyżej kryteria), a system automatycznie obliczy wynik (w procentach) i wskaże grupę ryzyka. Co ważne - konieczne jest uzupełnienie wszystkich parametrów. Tylko pod tym warunkiem możliwe jest uzyskanie wyniku.

Prezentowane skale to cenne narzędzia, ale korzystając z nich, trzeba pamiętać o istotnych zastrzeżeniach. Służą one przede wszystkim do prewencji pierwotnej, nie należy więc stosować ich u osób po przebytym zawale czy udarze. Wszystkie ograniczenia zostały szczegółowo opisane w serwisie - w zakładkach „Kiedy nie stosować” i „Ograniczenia skali”.

SCORE i Pol-Score to nie jedyne skale, z których można korzystać za pomocą serwisu. Wkrótce dodane zostaną kolejne narzędzia: HCM risk-SCD, Dash prediction, strategia postępowania u pacjenta z nadciśnieniem tętniczym oraz strategia postępowania w zależności od ryzyka sercowo-naczyniowego i poziomu cholesterolu.

Warto również wspomnieć, że już teraz skale SCORE i Pol-Score dostępne są także w postaci bezpłatnej aplikacji mobilnej.

Liczba wyświetleń:

1 204

Skomentuj

Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiły się nowe dokumenty, dzięki którym swoje uprawnienia zawodowe potwierdzi ponad 360 tysięcy osób w Polsce, wpisanych do rejestru przez okręgowe rady pielęgniarek i położnych. Od teraz wśród elektronicznych dokumentów...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...