Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Telemedycyna w kolei transsyberyjskiej

W pociągach kolei transsyberyjskiej zostanie zainstalowany system telemedycyny, pozwalający na szybką diagnozę podróżnych, którzy spędzają w pociągu nawet kilka dni.

Kolej Transsyberyjska to najdłuższa linią kolejowa na świecie. Główny jej szlak prowadzi z Moskwy do Władywostoku, przez: Niżny Nowogród, Perm, Jekaterynburg, Omsk, Nowosybirsk, Krasnojarsk, Irkuck, Ułan Ude i Czytę. Podróż Koleją Transsyberyjską trwa kilka dni, a wagony pociągu jadącego przez całą Rosję stają się miejscem życia podróżnych. Nie dziwi więc fakt, że wraz z rozwojem nowych technologii, również tutaj pojawiają się próby podniesienia jakości podróży.

Niedawno Firma KT, wiodący w Korei Południowej dostawca telefonii i internetu ogłosił, że zainstaluje system telemedycyny na pokładzie kolei transsyberyjskie. Firma KT i kolej rosyjska podpisały umowę w grudniu 2017 r., w ramach której wspólnie utworzą rozwiązanie diagnostyki mobilnej do wykorzystania głównie w szpitalach na rosyjskich stacjach kolejowych, a także na pokładach pociągów transsyberyjskich.

Dziś na pokładach pociągów transsyberyjskich znajdują się wyłącznie podstawowe urządzenia diagnostyczne takie jak termometry i ciśnieniomierze. Dlatego też tak trudno jest sprawdzać stan zdrowia pacjentów, którzy wymagają regularnych kontroli, na przykład kobiet w ciąży czy chorych z problemami sercowymi.

Firma KT planuje zainstalowanie rozwiązań cyfrowej opieki zdrowotnej w tych pociągach. Umożliwią one szybką diagnozę przy wykorzystaniu małych ilości krwi i moczu w przypadku takich schorzeń układu krążenia, jak dusznica i zawał mięśnia sercowego oraz w przypadku chorób układu oddechowego, cukrzycy i raka prostaty. Nowe rozwiązania mają umożliwić także przeprowadzanie ultrasonografii w diagnostyce nerek, wątroby i pęcherza oraz USG płodu czy podstawowych badań krwi i układu mięśniowo-szkieletowego.

Zgodnie z postanowieniami umowy firma KT będzie współpracować ze szpitalem uniwersyteckim Bundang w Seulu w ramach ustanowienia systemu telemedycyny na potrzeby sześciu szpitali: jednego w Moskwie i pięciu w różnych innych regionach. Do czerwca KT dostarczy rozwiązanie medycyny cyfrowej, a szpital uniwersytecki udostępni urządzenia diagnostyczne na użytek pracowników służby zdrowia z Korei i Rosji oraz weźmie udział w szkoleniach personelu. System telemedycyny na pokładach pociągów transsyberyjskich będzie utrzymywany do końca tego roku.

Liczba wyświetleń:

1 530

Skomentuj

Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiły się nowe dokumenty, dzięki którym swoje uprawnienia zawodowe potwierdzi ponad 360 tysięcy osób w Polsce, wpisanych do rejestru przez okręgowe rady pielęgniarek i położnych. Od teraz wśród elektronicznych dokumentów...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...