Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polska liderem nowoczesnego leczenia pacjentów z wadami słuchu z wykorzystaniem telemedycyny

26 sierpnia 2018 r. w Dakarze w Senegalu odbył się pierwszy telefitting , czyli zdalne dopasowanie procesora mowy przez specjalistów z Polski z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy Medincus w Kajetanach.

Jak poinformował Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, Pacjent biorący udział w telekonsultacjach to 7-letni chłopiec z Senegalu z wrodzonym niedosłuchem, który w 2016 roku był operowany w klinice w Kajetanach. System telefittingu to unikalne w skali światowej rozwiązanie zdalnego dopasowania implantów ślimakowych zapewniające większą dostępność leczenia pacjentom z wadami słuchu oraz skuteczniejszą rehabilitację.

W pierwszym połączeniu Polski z Afryką za pomocą systemu telefittingu uczestniczył interdyscyplinarny zespół lekarzy i inżynierów. W Dakarze konsultację prowadził Aissa Diaga Ngom specjalista audiolog z Senegalu pod opieką polskich specjalistów prof. nadzw. dr hab. n. med. Piotra H. Skarżyńskiego oraz dr n. o zdr. Łukasza Bruskiego, natomiast w Polsce sesję nadzorowali specjaliści ze Światowego Centrum Słuchu i Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy Medincus.

Podczas wizyty polskiej delegacji w Senegalu odbyły się także spotkania z lokalnymi specjalistami mające na celu włączenie ośrodka w Dakarze do pierwszej na świecie Sieci Teleaudiologii. Krajowa Sieć Teleaudiologii to system, który obejmuje m.in. telerehabilitację, telefitting, teleedukację, badania przesiewowe, telediagnostykę w Europie, Azji i Afryce, powstał w 2009 roku w IFPS, obecnie złożony jest z 24 stanowisk telemedycznych. Rozwój kontaktów z Senegalem był możliwy dzięki ponownemu otwarciu ambasady RP w Dakarze oraz oddziału Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Telefitting pozwala pacjentom na odbywanie rehabilitacji słuchu na odległość. Chorzy nie muszą już co kilka miesięcy zgłaszać się na wizyty do szpitala. Wystarczy, że dojadą do jednego z bliżej położonych swojego miejsca zamieszkania ośrodków zintegrowanych za pomocą systemu telekonferencji z Kliniką w Kajetanach. Rocznie z udogodnień rozwiązań telemedycznych korzysta kilka tysięcy pacjentów. Dzięki systemowi telefittingu wizyta w zasadzie nie różni się od tej odbywanej osobiście, tyle tylko, że pacjent i lekarz widzą siebie na ekranie monitora. Wykorzystanie najlepszych, przez lata sprawdzanych zdalnych metod dopasowania i rehabilitacji daje wymierne korzyści materialne – oszczędność czasu i pieniędzy pacjentów, a także lepsze wykorzystanie czasu kadry medycznej.

Dla uzyskania najlepszych wyników w zakresie poprawy słuchu po założeniu implantu ślimakowego konieczne jest zapewnienie pacjentowi dobrze zorganizowanej, długofalowej opieki pooperacyjnej. Rehabilitacja słuchowa jest procesem długotrwałym i pracochłonnym, wymagającym dużego zaangażowania, kompleksowej wiedzy, doświadczenia oraz ciągłości. Jednym z najważniejszych zadań wchodzących w zakres tej opieki jest optymalne dopasowanie implantu słuchowego. Jest ono niezbędne, aby możliwe było prawidłowe przekazanie dźwięków otoczenia, w tym mowy, do drogi słuchowej pacjenta.

Specjaliści ze Światowego Centrum Słuchu przy pomocy przeszkolonej kadry z lokalnego ośrodka, mogą przeprowadzić wszystkie niezbędne badania, pomiary i konsultacje medyczne, a inżynier kliniczny, przebywając w swoim gabinecie w Kajetanach, może przejąć kontrolę nad zdalnym komputerem i przeprogramować procesor mowy pacjenta na podstawie wyników pomiarów. Internet pozwala specjalistom z Centrum na zorganizowanie telekonferencji umożliwiającej kontakt słuchowy i wzrokowy z pacjentem oraz personelem pomocniczym, a oprogramowanie zdalnego pulpitu pozwala na przejęcie kontroli nad odległym komputerem umożliwiając przeprowadzenie pomiarów i dopasowania.

Telefitting jest bezpieczny, niezawodny i dobrze przyjmowany zarówno przez pacjentów, jak i przez specjalistów. Parametry stymulacji elektrycznej uzyskiwane podczas telefittingu nie różnią się od wartości, jakie uzyskuje się podczas tradycyjnego dopasowania w osobistym kontakcie z pacjentem. Wszystko to sprawia, że dzięki temu systemowi lekarz dostaje nowe, niezwykle wydajne narzędzie kontrolujące to, co zostało zrobione dla leczenia i dalszej rehabilitacji pacjenta.

– Prowadzenie rehabilitacji z wykorzystaniem systemu telefittingu to kolejny wdrożony właśnie model współpracy Polski z Afryką. Staramy się upowszechnić na rynkach afrykańskich system telekonsultacji, który już uruchomiliśmy wspólnie z Ukrainą i z Kirgistanem. Umożliwia on wykonywanie określonych czynności medycznych, sprawdzenie sprzętu i prowadzenie rehabilitacji za pośrednictwem łączy internetowych, czyli zdalnie. Staramy się utworzyć również wspólne jednostki patronackie i filialne z miejscowymi specjalistami, którzy będą się z nami łączyć za pośrednictwem telemedycznych sesji
w celu przeprowadzenia wspólnej diagnostyki pacjentów – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Piotr H. Skarżyński, ze Światowego Centrum Słuchu.

Polscy otolaryngolodzy podczas już wieloletniej współpracy ze specjalistami z krajów afrykańskich otrzymali propozycje przeprowadzenia wspólnych prac naukowo-badawczych. Na początku udało się zorganizować badania przesiewowe słuchu w Ghanie, Kamerunie, Maroko, Algierii, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Kongo, Tanzanii, Senegalu i Rwandzie. Afrykańscy specjaliści przyjeżdżają także do Polski poznawać wiedzę, jaką oferuje polska szkoła otolaryngologii w zakresie diagnostyki, leczenia
i rehabilitacji słuchu. Są zainteresowani naszymi praktykami klinicznymi, chcą wzorować się na polskich doświadczeniach.

Współpraca przy terapii i rehabilitacji pacjentów daje też możliwość zbadania chorób w tak zaawansowanym stopniu, którego w Polsce już nie ma dzięki wysokiemu poziomowi naszej medycyny. W Afryce skala problemów i wyzwania są odmienne. Często przyjmuje się, że niedosłuch jest stanem naturalnym i tak musi być. Jednak stale rosnąca świadomość, że niedosłuch można wyleczyć motywuje do niesienia pacjentom pomocy i korzystania z wiedzy i możliwości jakie oferuje współczesna medycyna i telemedycyna.

 

Źródło: Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie

Liczba wyświetleń:

243

Skomentuj

Do końca 2018 r. wszystkie apteki i punkty apteczne w Polsce zobowiązane są do podłączenia systemów informatycznych do e-recepty. Chcąc wyjaśnić na czym polega zmiana procesu realizacji recepty, zespół Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia...
1 grudnia 2018 r. papierowe zwolnienia lekarskie odejdą do historii – powiedziała we wtorek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Zapowiedziała również akcję informacyjną resortów zdrowia oraz rodziny na temat...
Dodawanie do recepty wszystkich leków stałych pacjenta zaledwie dwoma kliknięciami, szybkie generowanie księgi zabiegowej dla konkretnego pacjenta, możliwość drukowania formularzy w formacie receptowym – to kilka nowości, które w ostatnim czasie...
6 - 9 Marca 2019, Hotel Mercure Kasprowy Zakopane Jubileuszowe Kasprowisko odbędzie się w dniach 6-9.03.2019 w Hotelu Mercure w Zakopanem. Podczas konferencji ponownie będzie można dyskutować o zagadkach EKG, przyglądać się ciekawym zapisom oraz...