Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Cyfrowa transformacja w Polsce – pacjent w centrum

Blisko 400 uczestników: pacjentów, świadczeniodawców, przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, samorządów terytorialnych, profesjonalistów medycznych, dostawców rozwiązań ICT oraz świata nauki wzięło udział w Forum e-Zdrowia. Spotkanie odbyło się w dniach 18-19 września br. w Sopocie i było poprzedzone 5 warsztatami tematycznymi. Współorganizowane po raz trzeci przez Gdański Uniwersytet Medyczny i Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych Forum otworzył rektor GUMed prof. Marcin Gruchała.

Na Forum padło wiele istotnych deklaracji ze strony wszystkich interesariuszy procesu cyfrowej transformacji. – Budujemy fundament, na którym będziemy mogli oprzeć kolejne usługi dla pacjentów, narzędzia dla lekarzy, algorytmy dla analityków – powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, rozpoczynając konferencję. Podkreślił przy tym, że ważne jest słuchanie głosu ekspertów spoza Polski, gdzie rozwiązania w zakresie e-zdrowia już funkcjonują.

Wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia Adam Niedzielski zadeklarował nowy sposób myślenia Funduszu, znacząco szerzej otwarty na nowe technologie. Podkreślił potrzebę wdrażania w Polsce programów pilotażowych z zakresu telemedycyny, które w praktyce wykazują czy przyjęte rozwiązania są efektywne i mogą zostać zastosowane w szerszej skali. – Uważnie przyglądamy się propozycjom na konferencji i szukamy takich rozwiązań – powiedział Niedzielski.

Wśród barier cyfrowej transformacji prelegenci reprezentujący środowiska świadczeniodawców wymieniali m.in. opór lekarzy mających obawy o odpowiedzialność za swoje decyzje w sytuacji, kiedy pełna historia danego pacjenta zapisana jest cyfrowo, a na jej analizę może nie wystarczać czasu przeznaczonego na wizytę.

Kluczowym wątkiem poruszanym przez prelegentów był pacjentocentryzm. O tym, że wdrażane rozwiązania muszą skupiać się na korzyściach pacjenta, a przede wszystkim aktywizować go i włączać do procesu opieki mówili zarówno przedstawiciele lekarzy, świadczeniodawców, strona rządowa, jak i reprezentanci samych pacjentów. – Wskazywali na to również zagraniczni eksperci – mówi Artur Pruszko, współtwórca i dyrektor Forum e-Zdrowia. Głos pacjentów reprezentowała Ewa Borek, prezes fundacji My Pacjenci. Dyskusja toczyła się wokół praw pacjentów, zapewnienia prywatności i bezpieczeństwa danych medycznych, nowoczesnej opieki farmaceutycznej oraz e-recepty.

Dobre praktyki prezentowali podczas Forum globalni liderzy e-zdrowia, m.in. z Integrating the Healthcare Enterprise (IHE), NHS Digital (UK), Nictiz (NL) i European Public Health Alliance (EPHA). Partnerami konferencji było kilkanaście wiodących firm z sektora ICT i szeroko rozumianej branży medycznej, a swoje pomysły dla obszaru e-zdrowia zaprezentowały także start-upy.

Jak informuje Gdański Uniwersytet Medyczny, dyskusje prowadzone w ramach kolejnych edycji Forum e-Zdrowia przynoszą wymierne korzyści wszystkim interesariuszom obszaru e-zdrowia. Definiowane są wyzwania i potrzeby dotyczące cyfrowej transformacji w Polsce. Wśród przedstawicieli wszystkich stron zaangażowanych w proces, budowane jest szerokie porozumienie, które pozwala wprowadzać rozwiązania i standardy oparte na najlepszych wzorcach.

Patronat nad Forum e-Zdrowia objęły Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Marszałek Województwa Pomorskiego, partnerem merytorycznym jest Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ).

Warto zauważyć, że Gdański Uniwersytet Medyczny jako pierwszy w Polsce powołał jednostkę (Centrum), która w sposób zorganizowany od 2014 r., zajmuje się sprawami zintegrowanej opieki i e-zdrowia. Uniwersytet jest także członkiem Integrating the Healthcare Enterprise International, wiodącej organizacji zajmującej się problemami interoperacyjności w e-zdrowiu.

Podczas wydarzenia odbyła się również sesja poświęcona prezentacjom polskich startupów odnoszących sukcesy na międzynarodowych rynkach w zakresie e-zdrowia. W trakcie dyskusji omówiono możliwości i problemy rozwoju młodych przedsiębiorstw z branży medycznej.

Zespół Centrum Transferu Technologii uczestniczył w panelu dedykowanemu polskim innowacjom medycznym, udzielał informacji o programie EIT Health oraz przedstawił aktualną ofertę wsparcia dla naukowców, innowatorów i przedsiębiorców chcących rozwijać swoje pomysły.

Gdański Uniwersytet Medyczny, od marca br., jako pierwsza instytucja na Pomorzu jest regionalnym ośrodkiem koordynacji inicjatywy Regional Innovation Scheme (RIS) w ramach programu EIT Health wspierającego innowacje w zakresie zdrowego życia i aktywnego starzenia się społeczeństwa.


Źródło: Gdański Uniwersytet Medyczny

Liczba wyświetleń:

264

Skomentuj

W ramach kontynuacji prac związanych z ułatwieniem przekazywania zgłoszeń alarmowych przez osoby głuche i niedosłyszące, w grudniu 2018 r. rozpoczęto pilotaż wdrażania aplikacji mobilnej Alarm 112 - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i...
CSIOZ zakończyło dystrybucję naklejek informacyjnych „Tu zrealizujesz e-receptę” do Okręgowych Izb Aptekarskich. W praktyce oznacza to, że każdy właściciel apteki może od 1 lutego 2019 roku zgłosić się do swojej Okręgowej Izby Aptekarskiej, aby...
Jest to możliwe dzięki mobilnej wersji Gabinetu drWidget. Od teraz, przy pomocy tabletu, pacjent może elektronicznie podpisać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgodną z wymogami RODO. Korzystanie z tej opcji pozwoli Ci ograniczyć uciążliwą...
6 - 9 Marca 2019, Hotel Mercure Kasprowy Zakopane Jubileuszowe Kasprowisko odbędzie się w dniach 6-9.03.2019 w Hotelu Mercure w Zakopanem. Podczas konferencji ponownie będzie można dyskutować o zagadkach EKG, przyglądać się ciekawym zapisom oraz...