Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Przyszłość medycyny to innowacyjne start-upy

Nowatorskie sposoby leczenia choroby Parkinsona, zaburzeń snu czy infekcji intymnych opracowane przez europejskie start-upy zostały nagrodzone w konkursie European Health Catapult. Nagrody o łącznej wartości 135 tys. euro zostały wręczone podczas gali na kongresie EIT Health Summit, który odbył się w Łodzi.

W finale konkursu znalazły się 22 firmy z całej Europy, które walczyły o finansowanie dalszego rozwoju produktów. Wyróżnienia przyznano w trzech kategoriach. W kategorii „Biotech”, nagrodę otrzymał grecki start-up SyNoesis, który opracował nowatorską terapię choroby Parkinsona. W kategorii „Digital Health” pierwsze miejsce przypadło Szwajcarom ze Sleepliz. Opracowali oni urządzenie służące do monitorowania snu bez fizycznego kontaktu z pacjentem, dzięki któremu łatwiej będzie obserwować i leczyć zaburzenia snu, takie jak choćby bezdech senny. Z kolei w kategorii „Medtech” wygrał francuski start-up Aenitis, które buduje urządzenia wykorzystujące fale ultradźwiękowe do manipulowania mikroskopijnymi obiektami, np. czerwonymi ciałkami krwi.

Nagroda publiczności przypadła Szwedom z GedeaBiotech, twórcom nowatorskiego sposobu leczenia infekcji intymnych. Wykorzystali przy tym substancję, używaną wcześniej jako dodatek do żywności, całkowicie bezpieczną zarówno dla ludzi, jak i środowiska.

European Health Catapult to jeden z flagowych programów wspierania start-upów prowadzony przez EIT Health, jedną z największych na świecie organizacji z obszaru zdrowia i innowacji. Wspierana jest ona przez Komisję Europejską oraz Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT).

„Start-upy są bardzo ważną częścią ekosystemu innowacji, który tworzymy. Łączymy młodych innowatorów z najlepszymi w Europie uczelniami medycznymi, firmami technologicznymi i centrami badawczo-rozwojowymi, pomagając im wdrażać przełomowe rozwiązania medyczne na rynek. Start-upy, z którymi pracujemy, tworzą nowe miejsca pracy, rozwijają opiekę medyczną, zauważają wyzwania medyczne i coraz lepiej na nie odpowiadają” – powiedział PAP Balazs Furjes, dyrektor zarządzający EIT Health InnoStars, części organizacji EIT Health, która skupia się na wspieraniu innowacyjnych rozwiązań medycznych w mniej rozwiniętych pod tym względem krajach Europy. Według niego, start-upy potrzebują wsparcia merytorycznego m.in. w przekuwaniu innowacyjnych idei w biznes, sprawdzaniu czy dane rozwiązania są potrzebne i znajdą zastosowanie, jak również w pozyskiwaniu dużych inwestorów.

Nagrody dla start-upów zostały wręczone w trakcie EIT Health Summit, który w tym roku odbywał się w Łodzi. „EIT Health Summit cały czas zmienia miejsce swoich spotkań, trochę jak Olimpiada. Dla nas głównym elementem, zachętą, jest motywacja każdego z krajów. I Polska, a w szczególności Łódź i Uniwersytet Medyczny w Łodzi są bardzo zaangażowane w programy EIT Health. Dlatego też wydarzenie naszej ogromnej społeczności EIT Health – złożonej z ekspertów i innowatorów z obszaru medycyny – w tym roku po raz pierwszy odbyło się w Polsce” – mówi Jan-Philipp Beck, prezes EIT Health.

Głównym partnerem całego przedsięwzięcia był Uniwersytet Medyczny w Łodzi, który prowadzi obecnie 28 projektów w ramach funduszy strukturalnych na łączną kwotę 40 mln euro, 112 grantów naukowych na kwotę 14 mln euro, 16 projektów międzynarodowych (m.in. finansowanych przez EIT Health) oraz 29 dużych projektów infrastrukturalnych na łączną kwotę ponad 155 mln euro.

”Współpraca z EIT Health to nasze przysłowiowe ‘pięć minut’. Ale nie tylko dla nas, lecz również innych jednostek z Łodzi, jak choćby Instytut Medycyny Pracy. To bardzo istotny element pobudzania innowacyjności na poziomie miasta i regionu. W ramach EIT Health współpracujemy z zagranicznymi partnerami w ramach projektów, ale myślę, że najważniejsze jest, że Uniwersytet Medyczny, jego Centrum Innowacji i Transferu Technologii, nasz hub innowacyjny stały się takim miejscem, gdzie każdy może przyjść i rozmawiać o innowacjach” – mówi prof. Lucyna Woźniak, prorektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Organizatorami EIT Health Summit były: EIT Health, EIT Health InnoStars oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 
 

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Liczba wyświetleń:

1 269

Skomentuj

Służby Narodowego Funduszu Zdrowia zajmujące się bezpieczeństwem informatycznym wykryły wzmożoną aktywność systemu informatycznego dwóch podmiotów medycznych. Chodzi o wysyłanie zapytań do bazy eWUŚ. Zapytania nie dotyczyły danych medycznych. Sprawą...
Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...