Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

E-recepta już w każdym województwie

Po pierwszym kwartale 2019 roku e-recepta jest już wystawiana w każdym województwie w Polsce. W praktyce oznacza to, że w każdym regionie kraju przynajmniej jeden podmiot leczniczy podłączył się do systemu e-zdrowie (P1) - poinformowało Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

W marcu swoje pierwsze e-recepty wystawiło ponad 120 podmiotów leczniczych. Liderem miesiąca jest województwo śląskie – tu e-recepty może wystawiać kolejne 27 podmiotów, a najbardziej aktywne miasta w tym województwie to: Bielsko-Biała, Sosnowiec, Bytom. Personel medyczny w całym kraju wystawiał średnio 11 tys. e-recept dziennie (w dni robocze od poniedziałku do piątku).

Od początku uruchomienia e-recept w Polsce wystawionych zostało już ponad 500 tys. elektronicznych dokumentów dla ponad 100 tys. pacjentów. E-recepty wystawiane są w 196 miastach.

Zdaniem resortu zdrowia, wraz z e-receptą zniknie problem nieczytelnych recept. Farmaceuci unikną problemów z ich realizacją, a pacjenci nie będą musieli wracać do lekarzy z prośbą o korektę. E-recepta oszczędzi też wielu wizyt przewlekle chorym, cyklicznie zgłaszającym się do lekarzy z prośbą o wypisanie kolejnej recepty na stale przyjmowane leki.

Doświadczenia z innych krajów pokazują, że wprowadzenie elektronicznych recept przyniosło oszczędności dzięki zmniejszeniu liczby pomyłek, podniesieniu bezpieczeństwa pacjentów, ograniczeniu biurokracji i uszczelnieniu obrotu lekami.

____

Lekarzom polecamy Gabinet drWidget

Gabinet drWidget to zaawansowany technologicznie, a zarazem łatwy i intuicyjny w obsłudze program do kompleksowego zarządzania zarówno indywidualną praktyką, jak i większą przychodnią lekarską.

Użytkownicy programu wystawiają elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) zaledwie kilkoma kliknięciami i w prosty sposób dokonują rozliczeń z NFZ. Od niedawna mogą również wystawiać e-recepty.

Główne zalety programu, wymieniane przez lekarzy:

  • możliwość korzystania z programu w dowolnym miejscu i czasie
  • szybkie i proste wystawianie elektronicznych zwolnień i recept
  • pełna funkcjonalność Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM)
  • dostęp do baz i klasyfikacji medycznych
  • liczne udogodnienia i funkcjonalności, w tym system automatycznych podpowiedzi
  • gwarancja bezpieczeństwa danych lekarza i pacjentów
  • zgodność z obowiązującym prawem
  • bezpłatna pomoc techniczna

Liczba wyświetleń:

2 005

Skomentuj

Służby Narodowego Funduszu Zdrowia zajmujące się bezpieczeństwem informatycznym wykryły wzmożoną aktywność systemu informatycznego dwóch podmiotów medycznych. Chodzi o wysyłanie zapytań do bazy eWUŚ. Zapytania nie dotyczyły danych medycznych. Sprawą...
Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...