Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

W Śląskim Uniwersytecie Medycznym egzamin z anatomii na tablecie

Jeden z najtrudniejszych przedmiotów podczas studiów medycznych – anatomię – w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach studenci będą od maja zdawać na tablecie. To wyeliminuje wątpliwości i pozwoli zaoszczędzić czas i papier – wskazują władze uczelni.

Jak przypomniała w poniedziałek rzeczniczka uczelni Agata Kalafarska-Winkler, o zajęciach z anatomii krążą legendy. Zaliczenie tzw. szpilek, czyli praktycznego sprawdzianu wiedzy anatomicznej, to dla przyszłych lekarzy być albo nie być. Doskonała znajomość ludzkiego ciała jest przecież niezbędna w tym zawodzie.

Studenci mają obowiązek zaliczyć kolokwium z każdej z sześciu kategorii: głowa z szyją, klatka piersiowa, brzuch z miednicą, ośrodkowy układ nerwowy oraz kończyny: górna i dolna. Każdy sprawdzian, podobnie jak końcowy egzamin składa się z dwóch części: testu teoretycznego i części praktycznej, potocznie zwanej "szpilkami". Zdający podchodzi do stanowiska z preparatem anatomicznym i w ciągu minuty powinien rozpoznać strukturę oznaczoną szpilką. Następnie przechodzi do kolejnego stanowiska. Nie ma możliwości powrotu do poprzedniego preparatu czy wydłużenia czasu.

Wykładowcy od lat mieli problem z odczytywaniem pisma studentów. Anatomia wymaga precyzji, tymczasem ręcznie wypełniane arkusze z odpowiedziami pozostawiały wiele do życzenia. "Standardem było, że spotykaliśmy się w gronie kilku nauczycieli i wspólnie decydowaliśmy, czy dana nazwa napisana jest poprawnie i odpowiedź można uznać. Tu liczą się szczegóły, a w odręcznym piśmie czasem trudno odróżnić poszczególne litery. Nigdy nie mieliśmy pewności czy mało czytelny zapis wynika z brzydkiego charakteru pisma, czy też student z premedytacją wpisał nazwę niewyraźnie, bo liczył na łut szczęścia" – wyjaśnił kierownik Katedry i Zakładu Anatomii Prawidłowej Wydziału Lekarskiego w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Grzegorz Bajor.

Teraz takie wybiegi nie będą już możliwe. Wchodząc do sali, student zamiast kartki otrzymuje tablet. To za jego pomocą wypełnia arkusz egzaminacyjny dostępny na platformie e-learningowej.

"To wygoda zarówno dla zdającego, jak i wykładowców. Nie ma skreśleń i problemów z odszyfrowaniem tekstu. Do tego jest ekologicznie i oszczędnie – do tej pory sprawdzenie anatomicznej wiedzy jednego rocznika studentów wymagało zużycia ponad 10 tys. kartek papieru. Dotychczasowe testy nowej metody egzaminowania są na tyle pozytywne, że uczelnia postanowiła iść o krok dalej. Dzięki specjalnie opracowanym algorytmom zniknie konieczność ręcznego sprawdzania wyników przez wykładowców. Zrobi to za nich komputer i to w ciągu kilku sekund po zakończeniu sprawdzianu. Studenci nie będą już musieli czekać na wyniki, a sam egzamin stanie się całkowicie transparentny i obiektywny" - powiedziała Agata Kalafarska-Winkler.


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Anna Gumułka

Liczba wyświetleń:

2 153

Skomentuj

Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiły się nowe dokumenty, dzięki którym swoje uprawnienia zawodowe potwierdzi ponad 360 tysięcy osób w Polsce, wpisanych do rejestru przez okręgowe rady pielęgniarek i położnych. Od teraz wśród elektronicznych dokumentów...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...