Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Firma LekSeek stawia na cyfrową odpowiedzialność biznesu

Nowoczesne rozwiązania IT w medycynie to nie tylko szybsza diagnostyka i skrócenie kolejek do lekarzy, lecz także szansa na uratowanie życia. Korzyści i zagrożenia wynikające z rozwoju technologii przedstawiono w raporcie programu „TOP CDR – Digitally Responsible Company”.

Co to znaczy „cyfrowa odpowiedzialność biznesu”? Takie pytanie zadali autorzy raportu opracowanego w ramach programu „TOP CDR – Digitally Responsible Company” kilkunastu firmom z różnych branż.

Misja społeczna – zdrowie

W raporcie wzięła udział między innymi firma LekSeek, która wspiera leczenie Polaków poprzez nowoczesne rozwiązania IT oraz szeroko pojęte działania edukacyjno-informacyjne na rzecz pacjentów i lekarzy. – Naszą misją społeczną jest zdrowie. Wierzymy, że w innowacjach tkwi potencjał, który może poprawić jakość życia i przyczynić się do wzrostu gospodarczego. Jesteśmy firmą o polskim kapitale, która od ponad 15 lat inwestuje w nowoczesne rozwiązania IT i daje miejsca pracy – mówi Grzegorz Wójcicki, wiceprezes LekSeek Polska.

Raport pokazuje, jak automatyzacja i masowe wdrażanie rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję wpływa na rynek pracy. Co trzeci pracownik w Polsce uważa, że automatyzacja pracy przy pomocy robotów wymusi na nim konieczność przekwalifikowania się lub zmiany pracy w ciągu najbliższych 10 lat. – Raport wskazuje, że świadomość ryzyk związanych z zastępowaniem pracy ludzkiej przez roboty jest w Polsce dużo niższa niż np. w Stanach Zjednoczonych. W Polsce tylko 24 proc. badanych boi się, że ich praca zostanie zastąpiona przez roboty, gdy tymczasem takie obawy podziela blisko 72 proc. Amerykanów – mówi Iwona Kubicz, Procontent Communication, ekspert ds. cyfrowej odpowiedzialności biznesu.

Innowacyjne rozwiązania dla zdrowia

Należy jednak podkreślić, że nowoczesne technologie to również nowe miejsca pracy, np. dla operatora drona, konstruktora aut autonomicznych czy też programisty.

Technologia wspomaga też leczenie, ułatwia ratowanie ludzkiego życia – robot Da Vinci pełni rolę chirurgicznego asystenta, zaś dzięki e-zdrowiu możliwa jest szybsza diagnoza i skrócenie kolejek do specjalistów.

Z taką myślą zbudowano między innymi Gabinet drWidget podnoszący standardy polskiej służby zdrowia i dbający o zdrowie Polaków. Program jest odpowiedzią na najbardziej palące problemy w polskiej służbie zdrowia: braki w kadrach lekarskich, starzejące się społeczeństwo, wzrost występowania chorób przewlekłych, błędy farmakologiczne czy też ograniczone środki na opiekę. – Chcąc dać wszystkim Polakom równy dostęp do opieki zdrowotnej, postanowiliśmy stworzyć jedyny na rynku bezpłatny program dla lekarzy, który pozwala na kompleksową opiekę nad pacjentem – od wejścia do wyjścia z gabinetu – tłumaczy Grzegorz Wójcicki. I dodaje: Zależało nam na „zbudowaniu” programu, który będzie dostępny dla wszystkich lekarzy, a nie tylko dla tych, którzy mogą sobie na to pozwolić.

Dobra praktyka – cyfrowa odpowiedzialność biznesu

Jak podkreślają autorzy raportu, celem nie jest przeciwstawianie się procesowi cyfryzacji, ale umiejętne dostosowanie rynku pracy, efektywne wykorzystanie technologii, zapewnienie bezpieczeństwa danych oraz podniesienie kwalifikacji pracowników, szczególnie w zakresie kompetencji cyfrowych. – Poprzez projekt chcemy zidentyfikować dobre praktyki firm w zakresie korporacyjnej odpowiedzialności cyfrowej oraz popularyzować ich stosowanie. Dzięki zrównoważonej, cyfrowej polityce korporacyjnej firmy mogą zyskać zaufanie swoich interesariuszy. Firmy, które wcześnie reagują i z wyprzedzeniem przewidują skutki wdrażanych technologii, mają możliwość osiągnięcia strategicznych przewag konkurencyjnych oraz wyjątkowej pozycji rynkowej – tłumaczy Iwona Kubicz.

W centrum cyfrowych zmian jest pracownik

Przedsiębiorstwa stają się coraz bardziej świadome cyfrowej odpowiedzialności biznesu. Organizują szkolenia podnoszące kompetencje cyfrowe, wdrażają procedury cyberbezpieczeństwa, unowocześniają komunikację wewnętrzną, a także planują działania integracyjne „bez dostępu do sieci” – wynika z wywiadów przeprowadzonych w ramach raportu. – Pracodawcy zaczynają zdawać sobie sprawę, że włączenie odpowiedzialności cyfrowej do DNA firmy zapewni w przyszłości ciągły sukces przedsiębiorstw i pracowników, poruszających się w zmieniającym się cyfrowym krajobrazie. Pracownikom zależy na zdobywaniu kompetencji, które podniosą ich umiejętności i konkurencyjność na rynku – tłumaczy dr hab. Monika Marta Przybysz, członek Rady Ekspertów programu „TOP CDR – Digitally Responsible Company”.

O tym, że cyfrowa odpowiedzialność biznesu ma realny wpływ na zyski i dobre samopoczucie pracowników wie doskonale firma LekSeek, która zaczynała od 7-osobowego zespołu, a dziś zatrudnia już ponad 150 pracowników. – Oferujemy nie tylko możliwość rozwoju zawodowego, transferu wiedzy, awansu, ale przede wszystkim odpowiednie i bezpieczne warunki pracy. Nasza kultura pracy opiera się na work-life balance, którego zakres jest bardzo szeroki – od elastycznych godzin, poprzez benefity, szkolenia (między innymi z zakresu ochrony danych osobowych, bezpiecznego korzystania z internetu) czy też pracę zdalną – tłumaczy wiceprezes LekSeek Polska.

Firma, wdrażając politykę cyfrowej odpowiedzialności biznesu, postawiła na: troskę o potrzeby interesariuszy, zagwarantowanie rozwoju pracownikom oraz misję społeczną. – Naszą misją społeczną jest zdrowie – wspieramy leczenie Polaków poprzez nowoczesne rozwiązania IT oraz szeroko pojęte działania edukacyjno-informacyjne na rzecz pacjentów i lekarzy – mówi Grzegorz Wójcicki. – To wszystko jest możliwe dzięki dobrze wykwalifikowanym pracownikom. Dzięki ich pasji i zaangażowaniu zbudowaliśmy silną markę w sektorze IT. Zawdzięczamy im pozycję na rynku i partnerskie relacje z naszymi Klientami – kontynuuje.

W ramach raportu organizowany jest konkurs Firma Odpowiedzialna Cyfrowo. Więcej informacji na stronie programu TOP CDR – Digitally Responsible Company.

Liczba wyświetleń:

1 853

Skomentuj

Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiły się nowe dokumenty, dzięki którym swoje uprawnienia zawodowe potwierdzi ponad 360 tysięcy osób w Polsce, wpisanych do rejestru przez okręgowe rady pielęgniarek i położnych. Od teraz wśród elektronicznych dokumentów...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...