Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Debata ekspercko-systemowa: Firmy IT chcą być partnerami dla MZ

Jak wygląda cyfryzacja polskiej służby zdrowia i jaka jest rola prywatnych dostawców IT w zachodzących zmianach? Między innymi te kwestie poruszono podczas debaty ekspercko-systemowej Medexpressu.

Cyfryzacja polskiej służby zdrowia nabrała tempa. Z sukcesem wdrożono już e-zwolnienia. 

Ambitne plany Ministerstwa Zdrowia 

A plany Ministerstwa Zdrowia na najbliższe lata są ambitne: wdrożenie nowych funkcjonalności na internetowym koncie pacjenta, e-recepty mają być wprowadzone do końca bieżącego roku, e-skierowania zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku, zaś Elektroniczna Dokumentacja Medyczna ma być w całym kraju do 2022 roku.

Wraz ze zmianami zachodzącymi w służbie zdrowia zwiększyła się również rola prywatnych dostawców programów medycznych. 

Nowoczesne rozwiązania mają przede wszystkim wpłynąć na jakość świadczeń polskiej służby zdrowia i dać równy dostęp do opieki zdrowotnej wszystkim Polakom. 

Między innymi o tym dyskutowali eksperci podczas debaty ekspercko-systemowej Medexpressu: Janusz Cieszyński – wiceminister zdrowia; Piotr Miluski – autor raportu „E-zdrowie oczami Polaków” i kampanii edukacyjno-informacyjnej „Niewykluczeni z cyfryzacji”; dr hab. n. med. Barbara Joanna Bałan – internista, immunolog, lekarz medycyny podróży, Warszawski Uniwersytet Medyczny; lek. Piotr Pawliszak – zastępca sekretarza Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.

Cyfrowych rozwiązań oczekują lekarze i pacjenci 

Z badań LekSeek Polska „E-zdrowie oczami Polaków” wynika, że cyfrowych rozwiązań z zakresu e-zdrowia oczekują zarówno lekarze, jak i sami pacjenci. Obecny na debacie wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podkreślił, że resort systematycznie wdraża kolejne elementy planu cyfryzacji ochrony zdrowia. Wiceminister wyraził zadowolenie, że większość rynku oprogramowania medycznego w Polsce  jest wytwarzana przez rodzime firmy. –  To jest doskonały model, który pokazuje, w jaki sposób informatyzacja w ochronie zdrowia może stać się jednym z kół zamachowych innowacyjnej gospodarki, jakim jest niewątpliwie sektor IT  powiedział Janusz Cieszyński podczas debaty Medexpressu. 

Lekarze obecni na debacie podkreślali, że dobry program informatyczny usprawnia działanie w samym gabinecie i przynosi korzyści zarówno lekarzowi, jak i pacjentowi.

Piotr Miluski, autor raportu „E-zdrowie oczami Polaków” i kampanii edukacyjno-informacyjnej „Niewykluczeni z cyfryzacji”, wskazywał podczas dyskusji, że są potrzebne konkretne narzędzia, które pozwolą korzystać z dostępnych e-rozwiązań. –  Wszelkiego rodzaju systemy, które powstają w Ministerstwie są jak swego rodzaju puzzle, które dopiero nabierają kształtu, jeżeli są wykorzystywane w sposób funkcjonalny, optymalny przez oprogramowanie, wykorzystywane w placówkach medycznych. Na rynku jest szereg rozwiązań, bardzo zróżnicowanych. Począwszy od takich, które są instalowane stricte na komputerach w placówkach, jak i takich, które są chmurowe  powiedział Piotr Miluski podczas debaty Medexpressu.

ZOBACZ WIĘCEJ >>>> Debata Medexpressu, Janusz Cieszyński: dokumentacja medyczna największą szansą na debiurokratyzację systemu ochrony zdrowia.  

 

Liczba wyświetleń:

366

Skomentuj

Zakład Ubezpieczeń Społecznych coraz skuteczniej wychwytuje nieprawidłowości w zakresie wystawiania i korzystania ze zwolnień lekarskich. W pierwszym półroczu 2019 r. ZUS zakwestionował świadczenia chorobowe na kwotę blisko dwukrotnie wyższą niż w...
Senat przyjął w piątek bez poprawek tzw. ustawę o wdrażaniu rozwiązań w obszarze e-zdrowia. Za przyjęciem ustawy głosowało 68 senatorów, jeden był przeciw, 13 wstrzymało się od głosu. Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań...
Już teraz Twoim obowiązkiem jest wystawianie e-zwolnień, a od 1 stycznia 2020 r. – również e-recept. W rzetelnym wywiązywaniu się z ustawowych wymogów, związanych z cyfryzacją służby zdrowia, pomoże Ci Gabinet drWidget. Elektroniczne recepty i...
Sopot, 19 – 20 września Cyfrowa transformacja i nabierająca tempa globalizacja opieki zdrowotnej oraz główne wyzwania i zadania, przed jakimi stoi system ochrony zdrowia w Polsce to tematy czwartej edycji międzynarodowej konferencji Forum...