Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Powstaje system informatyczny dla centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia realizuje projekt E-krew. Obejmuje on budowę systemu informatycznego, który będzie odpowiadał na potrzeby centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz instytucji nadzorujących system publicznej służby krwi: Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Centrum Krwi, Instytutu Hematologii i Transfuzjologii, a także dawców i kandydatów na dawców.

Dzięki jednej donacji krwi można uratować trzy ludzkie życia. W Polsce, każdego roku ponad 600 tysięcy honorowych dawców krwi dokonuje 1,3 mln donacji.

Krew jest bezcennym lekiem wykorzystywanym często w leczeniu ratującym życie: w chirurgii sercowo-naczyniowej, podczas przeszczepów, przy leczeniu urazów i terapiach chorób nowotworowych. Jedna na 10 osób przebywających w szpitalu potrzebuje jej podczas leczenia.

Regional Office For Europe WHO szacuje, że liczba donacji w regionie europejskim waha się od 6 do 68 na 1000 mieszkańców. Ów najwyższy wskaźnik oddawania krwi notuje Dania. Z brakami donacji krwi boryka się w Europie wiele krajów. WHO podaje, że 90 proc. osób, które kwalifikują się do oddawania krwi na naszym kontynencie, obecnie tego nie robi. Polska pod względem donacji jest europejskim średniakiem. W naszym kraju dokonywanych ich jest 31 na 1000 mieszkańców rocznie.

To za mało. Potrzebne są jeszcze bardziej aktywna promocja instytucji honorowego krwiodawstwa, ale i sprawniejsze zarządzanie zasobami i danymi, które pozostają w gestii centrów krwiodawstwa w Polsce.

Te potrzeby legły u podstaw powołania projektu E-krew realizowanego przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Projekt ten obejmuje budowę systemu informatycznego, który będzie odpowiadał na potrzeby centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz instytucji nadzorujących system publicznej służby krwi: Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Centrum Krwi, Instytutu Hematologii i Transfuzjologii, a także dawców i kandydatów na dawców.

Na co możemy liczyć po wprowadzeniu tego systemu?

Przede wszystkim na usprawnienie wymiany danych pomiędzy uczestnikami procesów pobierania, przechowywania i stosowania krwi w lecznictwie. Rozwiązania zastosowane przez CSIOZ pozwolą na sprawne zarządzanie posiadanymi danymi, ale także ujednolicą zakres ich pozyskiwania.

Usługi jakie zostaną zaimplementowane w ramach projektu E-krew wpłyną na zmniejszenie liczby wymaganych dokumentów, informacji i czynności związanych z ich obsługą. Krócej będą trwały np. procedury rejestracyjne dawców i kandydatów na dawców krwi, łatwiejsze i sprawniejsze będzie zarządzanie kalendarzem ich wizyt w centrach krwiodawstwa. To z kolei oznacza ograniczenie kosztów funkcjonowania całego systemu związanego z krwiodawstwem i krwiolecznictwem.


Źródło: CSIOZ

Liczba wyświetleń:

1 252

Skomentuj

Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiły się nowe dokumenty, dzięki którym swoje uprawnienia zawodowe potwierdzi ponad 360 tysięcy osób w Polsce, wpisanych do rejestru przez okręgowe rady pielęgniarek i położnych. Od teraz wśród elektronicznych dokumentów...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...