Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Błędny kod EAN? Nie w Gabinecie drWidget

Farmaceuci alarmują: błędy w e-receptach utrudniają im pracę. Zamiast prawidłowego kodu EAN pojawiają się… zera. Ten problem nie dotyczy lekarzy korzystających z Gabinetu drWidget – system zapewnia pełną walidację na etapie wystawiania e-recepty i nie generuje zerowych kodów EAN.

W mediach społecznościowych pojawiły się posty zaniepokojonych i oburzonych farmaceutów, donoszących o licznych przypadkach błędów w e-receptach. Powtarzającym się problemem jest zerowy kod EAN, powodujący, że system apteczny wskazuje pastę Colgate Smiles jako produkt przepisany pacjentowi.

Niezadowolenie farmaceutów podsyca lipcowa nowelizacja przepisów zrównująca błędne e-recepty z papierowymi w zakresie ich realizacji. Zamiast prawa do poprawiania błędów lekarzy, farmaceuci woleliby system uniemożliwiający ich popełnianie.

Błędów w e-receptach nie muszą obawiać się lekarze korzystający z programu Gabinet drWidget. System zapewnia pełną walidację na etapie wystawiania elektronicznej recepty. Podczas jej uzupełniania lekarz korzysta z Bazy Leków LekSeek, która jest na bieżąco aktualizowana i zawiera wszystkie kody EAN. Dlatego Gabinet drWidget nie wygeneruje e-recepty z zerowym kodem EAN.

Dzięki integracji z Bazą Leków (oraz interakcji) moduł e-recept zapewnia wgląd w szczegółowe opisy wszystkich produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w Polsce (i ostrzega przed ryzkiem wystąpienia groźnych interakcji farmakologicznych). Zapewnia również szybki dostęp do listy leków stałych pacjenta oraz tych ostatnio mu przepisanych, a także oferuje system automatycznych podpowiedzi, wyręczający lekarza (tam, gdzie to możliwe) w uzupełnieniu części pól formularza recepty.

Moduł e-recept w Gabinecie drWidget można przetestować w wersji demonstracyjnej programu na stronie www.drw.pl. Warto to zrobić, tym bardziej że już 1 stycznia 2020 roku papierowe recepty zostaną wyeliminowane z obiegu. Co więcej, Narodowy Fundusz Zdrowia postanowił premiować lekarzy POZ wystawiających e-recepty. Mogą oni liczyć na podwyżkę stawki kapitacyjnej: od 3 do 6%, w zależności od liczby wygenerowanych e-recept (szczegóły tutaj).

Liczba wyświetleń:

2 667

Skomentuj

Nowe szablony dawkowania leków proponowane przez informatyków Centrum e-Zdrowia zagrażają zarówno pacjentom, jak i lekarzom – alarmują w piśmie do Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. – Nie do przyjęcia...
Służby Narodowego Funduszu Zdrowia zajmujące się bezpieczeństwem informatycznym wykryły wzmożoną aktywność systemu informatycznego dwóch podmiotów medycznych. Chodzi o wysyłanie zapytań do bazy eWUŚ. Zapytania nie dotyczyły danych medycznych. Sprawą...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...