Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Technologie mobilne w służbie seniorom

W ramach finansowanego przez UE projektu PreventIT powstała aplikacja na smartfony, która ułatwia osobom starszym samodzielne zarządzanie swoim zdrowiem i aktywnością fizyczną.

Ludność Europy starzeje się, a średnia długość życia zarówno kobiet, jak i mężczyzn jest dłuższa niż kiedykolwiek wcześniej. Niestety, nie wszystkie te dodatkowe lata oznaczają życie w zdrowiu. Prowadzi to do trudnej sytuacji, w której coraz więcej osób będzie wymagało większej opieki zdrowotnej, którą będzie mogło zapewnić coraz mniej osób.

Aby sprostać temu wyzwaniu, społeczeństwo musi zmienić podejście i stawiać na profilaktykę zamiast na leczenie. To z kolei wymaga opracowania spersonalizowanych rozwiązań technologicznych promujących aktywne i zdrowe starzenie się – i tym właśnie zajął się zespół projektu PreventIT realizowanego dzięki wsparciu UE.

„Dzięki realizacji projektu PreventIT stworzyliśmy aplikację na smartfony i inteligentne zegarki (smartwatche), która umożliwia ludziom w wieku od 61 do 70 lat samodzielne zarządzać swoim zdrowiem i aktywnością fizyczną”, mówi Jorunn Helbostad, koordynator projektu i profesor Norweskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego (NTNU), głównego partnera projektu. „Nie jest to wcale tradycyjna aplikacja z ćwiczeniami, ale taka, która włącza krótkie okresy aktywności fizycznej do codziennego życia”.

Wykorzystanie potencjału telemedycyny

Korzystając z aplikacji opracowanej w ramach projektu PreventIT, nazwanej iPAS, seniorzy mogą sprawdzać swoją sprawność fizyczną i uzyskiwać indywidualne porady dotyczące poprawy równowagi, siły i formy fizycznej. Aplikacja wykorzystuje czujniki wbudowane we wszystkie smartfony i inteligentne zegarki, dzięki czemu może monitorować to, co użytkownik robi w ciągu dnia. Na tej podstawie każdy użytkownik otrzymuje informacje zwrotne dostosowane do swoich celów i preferencji. Aplikacja zachęca również do interakcji społecznych w internecie.

Zespół projektu przetestował system w dwóch badaniach pilotażowych. Przeprowadził także randomizowane badanie z próbą kontrolną, polegające na porównaniu wykonalności i użyteczności systemu iPAS zorientowanego na użytkownika do takich samych działań zalecanych użytkownikom w tradycyjnej formie papierowej, a także do aktywności fizycznej opartej na zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Badanie trwało sześć miesięcy, a udział wzięło w nim 180 uczestników.

„Uczestnikom podobał się system PreventIT, ponieważ zmotywował ich do zmiany swoich nawyków związanych z aktywnością fizyczną. Dodatkowo uczestnicy korzystali z niego także po zakończeniu badania”, wyjaśnia prof. Helbostad. „Pokazuje to długofalowe korzyści płynące z korzystania z mobilnych aplikacji zdrowotnych jako narzędzi motywujących seniorów do prowadzenia bardziej aktywnego trybu życia”.

Dalsze plany

Prof. Helbostad wyjaśnia, że przetestowany system iPAS ma potencjał, by stać się samodzielnym rozwiązaniem lub częścią kompleksowego systemu telemedycyny. „Nasze rozwiązanie kieruje uwagę na tę część społeczeństwa, o której wiemy bardzo niewiele”, tłumaczy prof. Helbostad. „Jesteśmy bardzo zmotywowani do dalszego rozwijania naszej koncepcji i lepszego wspierania aktywnego, zdrowego starzenia się”.

 

© Unia Europejska, [2019] | źródło: CORDIS

Liczba wyświetleń:

991

Skomentuj

Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiły się nowe dokumenty, dzięki którym swoje uprawnienia zawodowe potwierdzi ponad 360 tysięcy osób w Polsce, wpisanych do rejestru przez okręgowe rady pielęgniarek i położnych. Od teraz wśród elektronicznych dokumentów...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...